Drobnonasienne i grubonasienne rośliny motylkowe
Rośliny motylkowe cieszą się długą tradycją w polskim rolnictwie. Są one nieodzownym elementem płodozmianu dostosowanego do określonych warunków glebowo-klimatycznych. Uprawa roślin motylkowych gwarantuje pozyskanie wartościowej paszy. Umożliwia także zachowanie równowagi biologicznej ekosystemów oraz żyzności gleby. Rośliny motylkowe odgrywają niebagatelną rolę w rozwoju rolnictwa ekologicznego. Dlatego warto przyjrzeć się im nieco bliżej.
Znaczenie roślin motylkowych w rolnictwie
Wykorzystanie roślin motylkowych w rolnictwie przynosi wiele oczywistych korzyści. Zaliczamy do nich:
- Wiązanie azotu atmosferycznego i udostępnianie go roślinom następczym
- Zwiększenie ilości substancji organicznej w glebie
- Poprawa właściwości fizycznych gleby
- Wzrost biologicznej aktywności gleby
- Dostarczanie wysokiej klasy pasz gospodarskich
- Ochrona gleby przed procesami erozji wodnej i wietrznej
- Spulchnianie podglebia
- Uruchamianie składników pokarmowych z podglebia
Uprawa roślin motylkowych oraz ich mieszanek z trawami umożliwia całkowitą rezygnację z nawożenia azotem.
Wynika to z faktu, że bakterie brodawkowe Rhizobium, które współżyją z korzeniami roślin motylkowatych, mają zdolność do wiązania azotu z atmosfery. Rola roślin motylkowych w ekologicznym systemie gospodarowania jest wręcz nieoceniona. – wyjaśnia specjalista z firmy Agronas sp. z o.o., która od 1993 roku zajmuje się produkcją mieszanek paszowych i nasion rolniczych.
Efektywność wiązania jest tak duża, że w pełni zaspokaja potrzeby roślin motylkowych i rosnących z nimi traw, a także wzbogaca glebę w azot. Ma to ogromne znaczenie dla roślin następczych. Jak pokazują badania, stosując 20-40% udział roślin motylkowych w runi wydajność mieszanek jest podobna do efektywności samych traw nawożonych dawką 150-180 kg azotu na hektar.
Uprawa roślin motylkowych przyczynia się także do wzrostu zasobności górnych warstw gleby w inne składniki mineralne. Ich doskonale rozwinięty system korzeniowy pobiera związki z głębszych warstw gleby i transportuje je do wszystkich części rośliny. Wraz z resztkami pożniwnymi zostaje w wierzchnich warstwach gleby, co w efekcie zwiększa udział próchnicy. To znacznie poprawia wartość środowiska w płodozmianie.
Rośliny motylkowe grubonasienne – rodzaje i zalety stosowania
Rośliny motylkowe grubonasienne nazywane są również strączkowymi. Są one źródłem pełnowartościowej paszy. Niektóre z nich mogą być także wykorzystywane do produkcji żywności dla ludzi. Nasiona motylkowe oraz wyrosłe z nich rośliny grubonasienne zawierają duże ilości białka.
Wśród roślin motylkowych grubonasiennych, które mają największe znaczenie dla rolnictwa, wyróżniamy:
- Łubin żółty, biały oraz wąskolistny
- Groch siewny oraz polny (peluszka)
- Wykę siewną i kosmatą
- Bób
- Bobik
- Fasolę
- Soję
Rośliny strączkowe można używać w mieszankach. Ich największe zalety to:
- Wierność plonowania, która jest lepsza od czystego siewu
- Redukcja procesu wylęgania roślin w wiotkich łodygach
- Szybsze wysychanie mieszanek ze zbożami po skoszeniu
- Korzystniejszy stosunek białka do węglowodanów w paszy
Rośliny motylkowe drobnonasienne – rodzaje i zalety stosowania
Rośliny motylkowe drobnonasienne mają ogromne znaczenie w produkcji paszowej. Wynika to z faktu, że dają w plonie duże ilości białka w przeliczeniu na jednostkę powierzchni. Do gatunków, które mają znaczenie rolnicze, zaliczamy:
- Koniczynę czerwoną, perską oraz białoróżową
- Lucernę mieszańcową
- Seradelę
- Esparcetę siewną
- Komonicę zwyczajną
Rośliny motylkowe mogą w dużym stopniu poprawić zmianowanie w strukturze zasiewów, gdzie dominującą rolę odgrywają rośliny zbożowe. Ponadto w zakresie żywienia zwierząt z powodzeniem zastępują importowaną śrutę sojową.
Rośliny motylkowe to rodzina ok. 2000 gatunków, które są źródłem wysokiej jakości białka dla ludzi i zwierząt. Wysoka odporność na suszę, zdolność do wiązania azotu oraz rozbudowany system korzeniowy czyni je jednym z kluczowych elementów rozwoju rolnictwa ekologicznego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana