Docieplanie budynków farbami w teorii i praktyce
W Internecie można znaleźć wiele informacji na temat działania farb termoizolacyjnych. Niektórzy uważają, że nie można ich stosować na powierzchniach metalowych, niektórzy przekonują, że ich stosowanie może być niebezpieczne dla zdrowia człowieka. To popularne mity, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Jak wygląda docieplanie budynków farbami w teorii i praktyce?
Gdzie można stosować termopowłokę?
Ogromną zaletą stosowania farb termoizolacyjnych jest możliwość ich stosowania zarówno na zewnątrz, jak i od wewnątrz. Oczywiście zastosowanie od zewnątrz to popularna metoda przygotowania solidnej izolacji, zwłaszcza że farba tworzy nie tylko barierę izolacyjną, lecz także powłokę skutecznie odbijającą promieniowanie słoneczne. To wszystko sprawia, że niezależnie od pory roku w budynku zostaje zachowany komfort cieplny.
W związku z tym, że docieplanie pomieszczeń farbami jest bezpieczne dla zdrowia człowieka, termopowłokę można z powodzeniem stosować w środku pomieszczeń. Dzięki temu można wykorzystać rewelacyjne właściwości farb – np. antygrzybiczne. To niedrogie rozwiązanie, które wymaga stosunkowo niewielkich nakładów pracy – zwłaszcza w porównaniu z innymi popularnymi metodami. Można ją nałożyć samodzielnie, choć cały proces wymaga odpowiednich przygotowań, które jednak przypominają malowanie zwykłą farbą.
Jak malować farbą termoizolacyjną?
Jak tłumaczą specjaliści od malowania farbami termoizolacyjnymi, zanim zaczniemy malowanie, musimy odpowiednio przygotować pomieszczenie. W pierwszej kolejności należy zagruntować odpowiednim gruntem. Przede wszystkim warto użyć taśmy malarskiej, zabezpieczyć elementy przed zabrudzeniami, a także ściągnąć wszystkie włączniki światła i plastikowe części gniazdek. Jeżeli mamy jakieś wątpliwości, warto zwrócić się po pomoc do profesjonalnej firmy wykonującej ocieplanie przy pomocy farb termicznych.
Jeżeli pomieszczenie jest już zabezpieczone, należy przygotować odpowiednie narzędzia: szpachlę, agregat lub pędzel – w zależności od rodzaju materiału. Pędzle i wałki nadadzą się najlepiej do farby o dość rzadkiej konsystencji. Jeżeli planujemy użyć farby o większej gęstości, należy postawić na szpachlę lub inny profesjonalny sprzęt malarski. Warto przypomnieć, że farby termoizolacyjne mogą być stosowane również na sufitach, gdyż minimalizuje to ryzyko powstawania mostków termicznych. Niezależnie od miejsca warstwa farby musi mieć odpowiednią grubość – w innym przypadku nie spełni swoich właściwości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana