Diagnostyka dysleksji

Spis treści
- Dysleksja to prawdziwa choroba, a nie wymysł nadopiekuńczych rodziców
- Kiedy należy wysłać dziecko na badanie diagnostyczne dysleksji? Na czym polega badanie?
- A co, jeśli dziecko potrzebuje diagnozy wcześniej albo później?
Termin dysleksja pochodzi z greki i oznacza „trudność w rozumieniu słów”. W praktyce oznacza to problemy z czytaniem ze zrozumieniem czy zapisywaniem wyrazów. Pierwsze objawy pojawiają się już w przedszkolu, jednak pełną diagnostykę można przeprowadzić dopiero między IV a VI klasą szkoły podstawowej. Czym charakteryzują się dzieci z dysleksją? Kto diagnozuje dysleksję? Jak wygląda diagnostyka? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.
Dysleksja to prawdziwa choroba, a nie wymysł nadopiekuńczych rodziców
Osoby sceptycznie nastawione do diagnozy dysleksji, nazywające je „modą” czy „fanaberią” mogą się zdziwić na wieść, że dysleksja została ujęta w Klasyfikacji Zaburzeń Neurorozwojowych DSM V. Widnieje tam jako „Specyficzne zaburzenia uczenia z zaburzeniem czytania” i jest oznaczona kodem F 81.0.
Jak tłumaczy ekspert z poradni Agathum w Częstochowie: aby dziecko otrzymało diagnozę dysleksji, muszą być spełnione aż 4 kryteria diagnostyczne: A, B, C i D. Objawy nie mogą ustępować pomimo interwencji i być bardzo poważne jak na wysokość ilorazu inteligencji dziecka. U dzieci z IQ poniżej 70 nie stawiamy diagnozy dysleksji.
Przy diagnozie dysleksji bierze się pod uwagę iloraz inteligencji, umiejętność czytania, pisania, umiejętności fonologiczne i tempo nazywania. Jako jedno z zadań mierzących umiejętności fonologiczne dziecko może zostać poproszone o przeczytanie wyrazu bez jednej z liter.
Kiedy należy wysłać dziecko na badanie diagnostyczne dysleksji? Na czym polega badanie?
Dzieci z dysleksją już w przedszkolu mają pierwsze problemy z rysowaniem, wycinaniem i koordynacją ruchową oraz mylą litery b-d-p.
Jeśli dziecko ma problemy w szkole, chociaż dobrze się rozwija, a szczególną trudność sprawia mu nauka czytania czy zapis słów bez błędów ortograficznych, pomimo znajomości zasad poprawnej pisowni, to znak, że należy udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Diagnostyka sprowadza się do 2-3 spotkań po 90-120 minut i składa się z badania psychologicznego i pedagogicznego.
Opinia o dysleksji u dziecka jest honowana na wszystkich etapach edukacji i daje mu specjalne prawa przy egzaminach, takich jak sprawdzian po VIII klasie czy matura.
A co, jeśli dziecko potrzebuje diagnozy wcześniej albo później?
Dzieci w klasach I-III mogą otrzymać opinię o ryzyku dysleksji, aby w klasach IV-VI przejść pełen proces diagnostyczny.
W późniejszym wieku również mogą uzyskać opinię o dysleksji, jednak potrzeba wtedy wniosku z uzasadnieniem od dyrektora szkoły gimnazjalnej lub ponadgimnazjalnej dziecka.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Active Spine Adamkiewicz Malarski Sp.j.
Rehabilitacja
woj. mazowieckie02-797 Warszawa, al. Komisji Edukacji Narodowej 56
-
QueenB Centrum medycyny estetycznej zdrowia i urody Barbara Kasprzak
Medycyna estetyczna
woj. kujawsko-pomorskie87-100 Toruń, Małe Garbary 1 lok. 3
-
Wybrzeże Zakłady odzieżowe Spółdzielnia Inwalidów
Odzież ochronna, robocza, artykuły BHP
woj. pomorskie81-545 Gdynia, Spółdzielcza 1