Czym są systemy informacji zarządczej?
Informacja jest podstawowym elementem niezbędnym do podejmowania decyzji, w każdej branży. Szczególne znaczenie ma ona przede wszystkim w instytucjach finansowych, gdzie każdy błąd może wiązać się z ogromnymi stratami pieniędzy. Dlatego też w tego typu działalności powszechne jest zastosowanie systemów informacji zarządczej. Czym one wobec tego są i jaka jest ich rola?
Co to jest system informacji zarządczej?
Systemy informacji zarządczej określane także skrótem MIS są przeznaczone do zarządzania informacjami w organizacjach. Agregowane w nich dane pobierane są najczęściej z różnych obszarów, a następnie umieszczane w odpowiednio zaprojektowanej bazie lub hurtowni danych. Na ich podstawie następnie przygotowywane są m.in. raporty.
Przeczytaj również: Toczenie kopiowe CNC bez tajemnic
Jaki jest cel zastosowania systemów informacji zarządczej?
Wdrażanie systemów informacji zarządczej, które dla instytucji finansowych oferuje między innymi firma, której specjalizacją jest projektowanie systemów bazodanowych DATA DOMAIN ma jednej główny cel. Ich zadaniem jest przede wszystkim wspieranie podejmowania odpowiednich decyzji strategicznych oraz zarządczych poprzez dostarczanie właściwych, wiarygodnych i miarodajnych danych. Dlatego też tego typu systemy muszą być w pełni dostosowane do potrzeb informacyjnych osób, które będą z nich korzystać, a także specyfiki całej organizacji oraz branży, w jakiej ona działa. Istotne jest także to, aby MIS był kompatybilny z pozostałymi systemami informatycznymi stosowanymi w instytucji.
Przeczytaj również: Na jakie porcje tnie się bloki rybne?
Jakie warunki powinien spełniać dobrze zaprojektowany system informacji zarządczej?
Aby system informacji zarządczej spełniał w 100% swoje zadanie, wspierając podejmowanie odpowiednich decyzji, musi zostać zaprojektowany nie tylko zgodnie z wymienionymi powyżej wytycznymi. Dodatkowo istotne jest bowiem także to, aby zapewniał on między innymi możliwość:
Przeczytaj również: Gdzie sprawdzają się drzwi metalowe?
kontrolowania zasobów organizacji,
prezentowania informacji w sposób czytelny oraz zwięzły,
korzystania z niego przez wiele osób w tym samym czasie,
agregowania w nim cyklicznie tworzonych raportów dotyczących określonych zagadnień związanych z funkcjonowaniem organizacji,
analizowania danych na podstawie właściwie dobranych do potrzeb danej branży wskaźników,
przystosowania go do zmian zachodzących w organizacji i pojawiających się nowych potrzeb.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana