Czym różnią się blachowkręty od wkrętów przeznaczonych do innych materiałów?
Wkręty i blachowkręty to bardzo popularne akcesoria złączne. Są one powszechnie wykorzystywane w wielu branżach. Za ich pomocą można szybko i mocno połączyć materiały różnego typu. Połączenia takie cechują się dodatkowo dużą trwałością. Trzeba jednak pamiętać, że wkręty i blachowkręty mają nieco inne zastosowanie, a więc mogą być używane do ściśle określonych materiałów. Sprawdźmy zatem na czym polega różnica między wkrętami, a blachowkrętami?
Co odróżnia blachowkręty od wkrętów?
Blachowkręty i wkręty choć są używane do łączenia rozmaitych materiałów, to różnią się od siebie pod wieloma względami. Już samo nazewnictwo wskazuje, że te pierwsze są przeznaczone do pracy z blachą. Dzięki blachowkrętom można więc połączyć blachę z innymi materiałami np. drewnem, płytami drewnopochodnymi, a nawet surowcami tapicerskimi. Z kolei wkręty mają bardziej uniwersalne zastosowanie. Doskonale sprawdzają się przy łączeniu drewna z drewnem, a także z tworzywami sztucznymi, płytami drewnopodobnymi itp. Kolejna różnica dotyczy konstrukcji oraz surowców z jakich oba typy łączników są produkowane. Jak wyjaśnia ekspert hurtowni Metalex z Dąbrowy Górniczej, która posiada w swojej ofercie szeroki wybór blachowkrętów i wkrętów:
Przeczytaj również: Rodzaje wkrętów i ich zastosowanie
Pod względem konstrukcyjnym blachowkręty i wkręty różnią się kształtem łba oraz formą elementu wkrętnego. Różnice te mają bezpośredni wpływ na ich funkcjonalność. W przypadku blachowkrętów mamy do czynienia z trzonem, który na całej swojej długości ma taką samą średnicę oraz niski skok gwintu. Natomiast wkręty charakteryzują się rzadszym skokiem gwintu, idącym w parze z jego znaczną głębokością, co przekłada się na mniejszą średnicę rdzenia wkrętnego. Dodatkowo niektóre z nich np. wkręty do drewna posiadają gwint tylko na części trzonu, co zmniejsza moment obrotowy i ułatwia trwałe scalenie łączonych elementów. Inna istotna różnica między omawianymi łącznikami dotyczy surowców z jakich są one wytwarzane. Do ich produkcji bardzo często używa się stali nierdzewnej lub stali węglowej. Wyroby z tej ostatniej poddaje się dodatkowo ocynkowaniu, co znacznie podnosi ich odporność na korozję.
Gdzie stosuje się wkręty, a gdzie blachowkręty?
Wkręty z racji bardziej wszechstronnego zastosowania są chętnie wykorzystywane w przemyśle meblarskim, a także w branży budowlanej, zwłaszcza przy pracach związanych z wykańczaniem przestrzeni mieszkalnych, biurowych, handlowych czy usługowych. W pierwszym przypadku używa się ich do łączenia płyt, przykręcania okuć, uchwytów, prowadnic i innych akcesoriów meblowych. Natomiast przy wykańczaniu wnętrz są niezastąpione w trakcie prac montażowych m.in. mocowania płyt kartonowo-gipsowych. Do tego celu służą specjalne wkręty o ostrym zakończeniu, zwieńczone łbem trąbkowym, który bardzo dobrze wchodzi w płytę, ale jednocześnie nie przebija jej.
Blachowkręty, choć są mniej uniwersalne od wkrętów okazują się niezbędne w sytuacjach, kiedy trzeba połączyć blachę z innym materiałem. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że nawet najlepsze blachowkręty mają swoje ograniczenia. Jedno z nich dotyczy grubości blachy, jaką przy ich pomocy można przykręcać. Stosując blachowkręty bez większych problemów dokonamy połączenia blachy o grubości do 0,5 mm. W wypadku grubszych arkuszy należy wybrać inne rozwiązanie np. śruby z nakrętkami. Jednak nawet biorąc pod uwagę wspomniane ograniczenie blachowkręty to jedne z najchętniej stosowanych łączników.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana