Czy mięso drobiowe jest zdrowe?

Tradycyjna polska kuchnia obfituje w smaczne, ale jednocześnie tłuste i słone potrawy, które – spożywane w nadmiarze – na pewno nie są zdrowe. Jedzenie dużych ilości smażonego, czerwonego i przetworzonego mięsa zwiększa ryzyko występowania chorób układu krążenia, otyłości, a nawet nowotworów. Z drugiej strony to właśnie mięso zwierzęce jest najlepszym źródłem niezbędnego nam białka.
Mięso – jeść, czy nie jeść?
Zdecydowanie jeść! W zdrowym odżywianiu najważniejszy jest umiar, a żadna dieta eliminacyjna (czyli całkowicie wykluczająca jakiś rodzaj produktów spożywczych) nie jest dobra. Mięso jest ważnym składnikiem diety człowieka, najlepszym z dostępnych źródeł białka, żelaza i witamin z grupy B, które wegetarianie zwykle muszą suplementować. Aby czerpać korzyści z jedzenia mięsa, trzeba dokonywać świadomych, mądrych wyborów dietetycznych.
Światowa Organizacja Zdrowia od dawna ostrzega o niebezpieczeństwach związanych z nadmiernym spożyciem czerwonego i przetworzonego mięsa. Czerwone mięso, w tym wieprzowina, wołowina czy dziczyzna jest bogate w tłuszcze nasycone i cholesterol, a więc niepożądane składniki żywieniowe. Mięso przetworzone to takie, które zostało poddane rozmaitym procesom obróbki w celu wydłużenia jego przydatności do spożycia; mamy tu więc wszelkiego rodzaju wędliny, kiełbasy i parówki. Zatem jakie mięso jeść? To proste: chude, białe mięso drobiowe.
Zdrowe mięso drobiowe
Mięso z kur, indyków, kaczek, gęsi i innych ptaków hodowlanych nazywamy drobiem. Mięso drobiowe określane jest mianem białego, czasem mówimy, że jest to chude mięso. Rzeczywiście, w porównaniu z wołowiną czy wieprzowiną drób zawiera znacznie mniej tłuszczu, za to więcej protein, czyli białek – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy INTER-WEN z Krakowa, zajmującej się dystrybucją drobiu.
Drób jest lekkostrawny i znacznie mniej tłusty od mięs czerwonych, dlatego jego spożywanie zaleca się osobom, które borykają się z rozmaitymi problemami ze strony układu trawiennego, odchudzającym się oraz tym ludziom, którzy muszą kontrolować swoją dietę ze względu na kłopoty z układem krążenia. Przewaga mięsa drobiowego nad czerwonym wynika nie tylko z relatywnie małej zawartości tłuszczu, ale też z bogactwa witamin. Średniej wielkości pierś z kurczaka całkowicie zaspokaja dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na witaminę B3 i w aż 85% na witaminę B6. W Polsce sprzedaż drobiu jest na stosunkowo wysokim poziomie - Polacy chętnie sięgają po tego typu mięso.
Na to, czy odniesiemy korzyści zdrowotne ze spożywania mięsa drobiowego, wpływa oczywiście sposób jego przygotowania. Najlepiej kupować świeże, nieprzetworzone mięso, a więc np. piersi z kurczaka, a w kuchni zrezygnować ze smażenia. Mięso drobiowe jest łatwe i szybie w obróbce, można przygotowywać je na wiele sposobów. Doskonały smak drobiu wydobędziesz grillując mięso lub piekąc je z dodatkiem aromatycznych ziół w piekarniku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kolba Resto-Bar alchemiczna restauracja
Restauracje - kuchnie inne
woj. małopolskie31-007 Kraków, Wiślna 5 lok. 3
-
JAR Aromaty sp. z o. o.
Produkcja spożywcza - artykuły, dodatki
woj. mazowieckie01-919 Warszawa, Wólczyńska 238
-
Soforek Sp. z o.o. Sp.k.
Produkcja spożywcza - artykuły, dodatki
woj. wielkopolskie64-820 Szamocin, Smolary 4