Czy kończyny można wydłużyć?

Spis treści
- Kiedy przeprowadza się zabieg wydłużania kończyn?
- Na czym polega metoda Ilizarowa?
- Alternatywne metody wydłużania kości
Nierówność kończyn ma wiele przyczyn – może być wrodzona lub powstać w wyniku wypadku, urazu bądź złamania. Niezależnie od swojej genezy poważnie zaburza funkcjonowanie całego układu ruchu. W przypadku kończyn dolnych prowadzi do skośnego ustawienia miednicy, skrzywienia kręgosłupa i nadmiernego obciążania stawu biodrowego, powodując problemy z poruszaniem się i dolegliwości bólowe. Czy więc krótszą nogę lub rękę można wydłużyć?
Kiedy przeprowadza się zabieg wydłużania kończyn?
Zabiegi wydłużania kończyn są standardową procedurą medyczną, z powodzeniem stosowaną w przypadku osób dorosłych i dzieci. Wskazaniem do jej zastosowania jest nierówność kończyn dolnych przekraczająca 3 cm i inne schorzenia, na przykład deficyt kości łokciowej przy wrodzonym braku kości promieniowej. Według obecnego stanu wiedzy wydłużanie krótszej kończyny jest lepszym rozwiązaniem niż skracanie dłuższej, choć wiele zależy tutaj od indywidualnych uwarunkowań pacjenta i diagnostyki narządów ruchu. Istnieje kilka metod wydłużania kończyn, które są stale udoskonalane.
Na czym polega metoda Ilizarowa?
Najpopularniejsza na świecie metoda wydłużania kończyn powstała w latach 50. XX wieku w ZSRR, gdzie radziecki lekarz Gawriił Ilizarow opracował metodę stabilizacji zewnętrznej oraz wydłużania i korekcji kształtu kości kończyn bazującą na zjawisku ortogenezy dystrakcyjnej. Mówiąc krótko, metoda Ilizarowa polega na przecięciu kości w poprzek i odsunięciu od siebie obu jej części tak, by umożliwić wypełnienie powstałej szczeliny tkanką kostną przez sam organizm. Wówczas znowu odsuwa się od siebie odłamy – przyjęte tempo to 1 milimetr na dobę. By ustabilizować kończynę i precyzyjnie rozsuwać przeciętą kość niezbędny jest specjalny aparat nazywany klatką Ilizarowa, który pacjent ma założony przez cały czas trwania procedury, aż do całkowitego przebudowania się kostniny w miejscu wydłużania. Ważne, by podczas terapii pacjent chodził, w pełni obciążając wydłużaną nogę.
Alternatywne metody wydłużania kości
W ośrodkach ortopedycznych, takich jak Gabinet Ortopedii i Krioterapii Wiktora Orzechowskiego we Wrocławiu, stosuje się również inne sposoby wydłużania kości. Jednym z nich jest wydłużanie ponad gwoździem śródszpikowym. Podobnie jak metoda Ilizarowa zakłada ono podskórne przecięcie kości, założenie stabilizatora zewnętrznego oraz umieszczenie metalowego gwoździa w środkowej części kości, który stabilizuje ją w czasie przebudowy regeneratu kostnego w dojrzałą tkankę kostną. Dzięki temu można znacznie szybciej usunąć aparat zewnętrzny, co przyspiesza uzyskanie sprawności ruchowej operowanej kończyny.
Najnowocześniejszy sposób wydłużania kości polega na użyciu teleskopowych gwoździ napędzanych polem magnetycznym. Nie wymaga on użycia zewnętrznego stelaża, a gwoździem można sterować tak, by spowodować wydłużenie kości lub zmianę jej kształtu. Po zakończeniu leczenia gwóźdź zostaje usunięty z kości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Active Spine Adamkiewicz Malarski Sp.j.
Rehabilitacja
woj. mazowieckie02-797 Warszawa, al. Komisji Edukacji Narodowej 56
-
QueenB Centrum medycyny estetycznej zdrowia i urody Barbara Kasprzak
Medycyna estetyczna
woj. kujawsko-pomorskie87-100 Toruń, Małe Garbary 1 lok. 3
-
Prestige Salon Urody Magdalena Domżalska
Kosmetyka - usługi
woj. pomorskie80-180 Gdańsk, Guderskiego 2C lok. 6