Czy ekogroszek jest ekologiczny?

Ekogroszek stał się popularnym paliwem alternatywnym w polskich gospodarstwach domowych. Zainteresowanie tym materiałem wynika z kilku powodów. Wiele osób jednak zastanawia się, czy jest on naprawdę przyjazny środowisku i czy będzie dobrym wyborem pod kątem ekologii. W tym artykule zbadamy właściwości ekoprojektu i jego wpływ na naszą planetę. Czy jest to odpowiedni surowiec do ogrzewania domu? Jakie są jego zalety i czym się wyróżnia?
Co trzeba wiedzieć o ekogroszku? Z czego powstaje?
Aby rozstrzygnąć, czy ekogroszek jest przyjazny dla środowiska, w pierwszej kolejności należy poznać kilka podstawowych informacji na jego temat oraz samego procesu produkcji. Ekogroszek to paliwo stałe produkowane z węgla kamiennego lub brunatnego.
Podczas procesu produkcji usuwane są szkodliwe związki organiczne i mineralne, co pozytywnie wpływa na jego jakość. Omawiany materiał opałowy charakteryzuje się wysoką kalorycznością oraz niską zawartością popiołu i siarki. Uważany jest za ekonomiczny i wydajny sposób ogrzewania domów. Ekogroszek jest jednak nadal paliwem kopalnym, a więc generuje szkodliwe emisje do atmosfery.
Ekogroszek a ekologia? Czy warto wybierać ten materiał opałowy?
Ekoproszek został wprowadzony na rynek jako ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego węgla, ale jego wpływ na środowisko musi być nadal brany pod uwagę. Spalanie tego materiału nadal emituje zanieczyszczenia do atmosfery, jednak są to znacznie mniejsze ilości niż tradycyjny węgiel. Dodatkowo produkcja ekogroszku wymaga dużych ilości wody do mycia, co prowadzi do potencjalnego zanieczyszczenia wody, jeśli nie jest to odpowiednio uregulowane. O podsumowanie tematu poprosiliśmy pracownika centrum kamienia i opału Eko Park w Łomży, który wytłumaczył:
- Ekogroszek podobnie jak inne materiały opałowe generuje pewne szkodliwe związki dla środowiska. Trzeba jednak wspomnieć, że jego szkodliwość jest znacznie mniejsza, niż na przykład w przypadku węgla, więc jest to dobry kompromis. Odpowiedni skład gwarantuje bowiem niską emisję dwutlenku siarki, tlenku węgla, tlenku azotu oraz innych szkodliwych substancji i związków. Właśnie dlatego jest coraz chętniej wybierany zarówno do domów prywatnych, jak i do ogrzewania instytucji publicznych. Z pewnością warto brać go pod uwagę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Lakus Sp. z o.o.
Budowlane usługi - ocieplanie, osuszanie
woj. małopolskie31-216 Kraków, Konecznego 6 lok. 63