Co wchodzi w skład zestawu akwariowego dla rybek?

Spis treści
- Jakie wyróżniamy rodzaje akwariów?
- Jaki zbiornik wybrać?
- Podstawowe wyposażenie akwarium
- Jakie akcesoria kupić do akwarium?
Akwarium w domu czy mieszkaniu może być ciekawym dodatkiem i ozdobą wnętrza. Przynosi korzyści estetyczne, a hodowla ryb morskich czy słodkowodnych nie różni się wcale tak bardzo od opieki nad psem, kotem czy świnką morską. Jeszcze przed nabyciem rybek należy zakupić wyposażenie i przygotować zbiornik. Możemy wykorzystać gotowe zestawy akwariowe lub oddzielne elementy. Co powinno wchodzić w skład akwarium i od jakich ryb warto rozpocząć swoją przygodę z akwarystyką?
Jakie wyróżniamy rodzaje akwariów?
Akwarystyka jest rozwiniętą dziedziną, co uwidacznia się również w szerokim asortymencie, np. akwariów. Na przestrzeni lat zbiorniki i ich sposoby aranżacji stopniowo ewoluowały - począwszy od klasycznych i ogólnych, po powstałe w latach 80 ubiegłego wieku wersje Amano. Podstawowe akwaria, które można teraz znaleźć w sklepach, to:
- zbiorniki w kształcie kuli - są wprawdzie tanie i łatwo dostępne, ale istnieje ryzyko, że ryby się tam nie zaaklimatyzują i będą chorowały, a nawet umierały,
- zbiorniki ogólne, w których koegzystują ryby i rośliny z różnych rodzin, gatunków i rodzajów – warto zwrócić uwagę przede wszystkim na idealną aranżację i walory zewnętrzne, a zatem wygląd, kolorystykę, kształt, tło oraz usytuowanie poszczególnych elementów dekoracji i roślin,
- zbiorniki biotopowe, odwzorowywane jest w nich naturalne środowisko wodne danego gatunku ryb słodkowodnych (ze strumieni i jezior),
- zbiorniki kontynentalne – ukierunkowane na hodowlę ryb z jednego kontynentu, dlatego zainteresowani muszą pamiętać, by odtworzyć idealnie środowisko i klimat, w którym egzystuje dany gatunek, a także nie mieszać rybek pochodzących z różnych środowisk wodnych,
- zbiorniki holenderskie – jeden ze stylów aranżacji zbiornika, polegający na stworzeniu podwodnego ogrodu, nacisk kładziony jest na rośliny, a ryby stanowią uzupełnienie,
- zbiorniki w stylu naturalnym (Amano) – ich nazwa została nadana na cześć twórcy – Takashiego Amano – który skupił się na nieidealnych aranżacjach, inspirując się japońskim nurtem estetycznym wabi-sabi (odnajdywaniu piękna w nieperfekcyjnych rzeczach).
Jaki zbiornik wybrać?
Najlepsza pojemność zbiornika wynosi 50-100 l. Większe akwarium daje gwarancję lepszej stabilności. Wybierając rośliny oraz ryby najlepiej zakupić te, które nie wymagają dużo uwagi ani doświadczenia w hodowli.
Istotna jest też podstawa akwarium – dopasowana wymiarami szafka. Możemy zdecydować się na zwykły, acz bardzo wytrzymały stolik lub komodę, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że częsta styczność z wodą doprowadzi do zniszczenia blatu. Sklep zoologiczny Panaqua ma w swojej ofercie specjalne szafki akwariowe, które stanowią alternatywę dla klasycznych rozwiązań.
Akwaryści mogą wybrać gotowy zestaw akwariowy lub kupować osprzęt osobno. Początkującym poleca się pierwszą opcję. W trakcie nabierania doświadczenia i wiedzy można decydować się na wymianę pojedynczych elementów i samodzielne zakupy.
Podstawowe wyposażenie akwarium
Niezależnie od rodzaju zbiornika i aranżacji wyposażenie techniczne akwarium jest zawsze takie samo. Każdy zestaw akwariowy składa się z:
- Filtra – najważniejszego urządzenia w akwarium. Jego zadaniem jest utrzymanie czystości wody oraz oczyszczenie jej z niebezpiecznych substancji. Wyróżniamy filtry wewnętrzne, które przeznaczone są do mniejszych zbiorników oraz zewnętrzne (kubełkowe, kaskadowe), stanowiące podstawowy składnik akwariów o większej pojemności. Urządzenie powinno pracować codziennie przynajmniej przez kilkanaście godzin. Musimy również pamiętać o regularnej wymianie wody w akwariach (zwykle co kilka tygodni, w zależności od pojemności zbiornika) i czyszczeniu filtra co miesiąc.
- Grzałki – podgrzewają wodę i odpowiadają za utrzymanie prawidłowej temperatury w akwarium. Najlepsze są wersje z termostatem. Najmniej wymagające ryby potrzebują wody o temperaturze 22-26 stopni Celsjusza.
- Napowietrzacza, który jest nieodłącznym elementem większości nowoczesnych filtrów. Jego zadanie to wzbogacenie wody w tlen. Wydajność urządzenia mierzy się w litrach na godzinę. Najlepsze egzemplarze zapewniają doskonałą filtrację biologiczną, chemiczną i mechaniczną.
- Termometru – pozwala na bieżąco monitorować temperaturę wody. W ofercie specjalistycznych sklepów dostępne są termometry do zawieszenia na krawędzi akwarium, a także tradycyjne szklane umieszczane w jego wewnątrz czy przyklejane na szybę.
- Pokrywy z oświetleniem – intensywność oświetlenia powinna być dopasowana do preferencji ryb. Akwarium musi być podświetlone nieprzerwanie przez około 10-12 godzin w ciągu doby. Kategorycznie zabronione są zwykłe żarówki. W specjalistycznych sklepach można kupić świetlówki akwarystyczne (podzielone na T5 i T8) czy specjalne lampy LED wmontowane w pokrywę. Dobre żarniki nadają odpowiednią barwę i temperaturę światła, imitują naturalne promienie słoneczne.
Jakie akcesoria kupić do akwarium?
Akwarium nie mogłoby obyć się bez dodatków, które są nieocenioną pomocą przy jego czyszczeniu, aranżacji czy odławianiu ryb. Są to przede wszystkim:
- Czyścik do szyb, przeznaczony do czyszczenia ścianek zbiornika, a także usuwania glonów, zacieków. Wyróżniamy wersje tradycyjne i magnetyczne, które pomogą wyczyścić akwarium bez użycia rąk.
- Odmulacz – małe urządzenie umożliwiające usuwanie różnych zabrudzeń, np. resztek pokarmu czy odchodów ryb z dna akwarium.
- Siatka do odławiania ryb, która przydaje się podczas wymiany wody w zbiorniku.
- Pozostałe akcesoria, czyli wąż do podmiany wody, skrobak do ściągania glonów z szyb, szczypce do roślin.
Zestaw akwariowy składa się z wielu elementów. Najlepiej jeżeli są one ze sobą kompatybilne. Jeżeli jesteśmy początkującymi akwarystami, istnieje duże ryzyko błędów i pomyłek, dlatego najlepiej zdać się na wiedzę pracowników specjalistycznego sklepu zoologicznego i wybrać gotowe zestawy akwariowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Odrobacz pupila! Sklep internetowy
Zwierzęta - artykuły
woj. śląskie42-233 Radostków Kolonia, Wesoła 149
-
Majart Promotion Maria Maćkowiak
Imprezy integracyjne
woj. wielkopolskie61-888 Poznań, Półwiejska 20
-
Projekt Efektywny Events&travel
Imprezy masowe - organizacja
woj. śląskie43-300 Bielsko-Biała, Dunikowskiego 10
-
Nieruchomości Ewelina Woszto
Imprezy - organizacja, wypożyczanie sprzętu
woj. mazowieckie05-119 Legionowo, Piaskowa 45 lok. 7