Co warto wiedzieć o odmianie Delniwa?
Ze względu na sprzyjający klimat i ukształtowanie terenu malina jest uprawiana niemalże w całej Polsce. Odmiana Delniwa cechuje się owocami o wyjątkowym smaku, idealnej jędrności, a także zachwycającą, żywoczerwoną barwą. Na dodatek wykazuje dużą odporność na choroby, przy czym najlepsze plony można uzyskać dbając o regularne nawadnianie. Czym jeszcze charakteryzuje się odmiana Delniwa?
Owoce maliny Delniwa — czym się cechują?
Malina Delniwa to polska odmiana deserowa cechująca się powtarzającym owocowaniem. Nie zagrażają jej przędziorki, szara pleśń oraz przebarwiacz malinowy. Jej owoce:
Przeczytaj również: Czym jest taśma kroplująca i jakie jest jej zastosowanie?
mają wyrazisty smak, którego nie tracą wraz z ochłodzeniem pod koniec sezonu,
cechują się bardzo wysoką zawartością ekstraktu,
łatwo odchodzą od dna kwiatowego i nie są schowane pod liśćmi — można je łatwo i szybko zbierać,
są bogate w witaminę C i mają wysokie właściwości antyoksydacyjne,
wykazują długa trwałość pozbiorczą i nie miękną.
Malina Delniwa dojrzewa dość wcześnie, bo w ostatnim tygodniu lipca. Jej zbiór ma charakter skoncentrowany, a okres zbioru może trwać nawet kilka miesięcy. Przy uprawie w szklarniach i tunelach owoce uzyskać można niemalże w każdym terminie.
Przeczytaj również: Jakie są najlepsze warunki do uprawy borówek amerykańskich?
Wymagania stanowiskowe odmiany Delniwa
Klimat w Polsce jest korzystny dla osób zainteresowanych uprawą maliny. Najlepsze warunki panują w południowo-wschodnich regionach, gdzie długotrwałe ocieplenia zimą należą do rzadkości. Pod względem wymagań glebowych rośliny te najlepiej odnajdują się na ziemiach żyznych, średnio zwięzłych. Gleby nieprzepuszczalne nie są dobrym podłożem dla malin, ze względu na ryzyko zalewania upraw. Aby mieć pewność co do uprawy, warto kupić sadzonki u sprawdzonych producentów, np. w Gospodarstwie Ogrodniczym Szetyńscy.
Optymalny odczyn gleby powinien być lekko kwaśny. Najkorzystniejszym stanowiskiem dla odmiany Delniwa jest delikatny stok o wystawie południowo-wschodnie lub południowo-zachodniej. Uprawa może być prowadzona także na obszarach płaskich, o ile nie występuje na nich długotrwały mróz.
Sadząc Delniwę wiosną, pierwsze cięcie wykonuje się tuż po podadzeniu rośliny. W przypadku umieszczania jej w ziemi jesienią takie cięcie należy przeprowadzić wczesną wiosną. Pozwoli to na wytworzenie dużej liczby nowych pędów, które bogato zaowocują w kolejnym roku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana