Co powinna zawierać dokumentacja z przeglądu budowlanego?
Dokumentacja z przeglądu budowlanego nie zawsze wygląda tak samo i to wyłącznie dlatego, że przeglądom budowlanym poddawane są różne obiekty. W naszym artykule przyjrzymy się w pierwszej kolejności, gdzie szukać sprawdzonych informacji o przeglądach budowlanych, co wbrew pozorom jest proste, a następnie przejdziemy do tematu zawartości dokumentacji z przeglądu budowlanego w praktyce.
Gdzie szukać informacji o przeglądach budowlanych?
Gdy zaczynamy szukać sprawdzonych informacji o przeglądach budowlanych, kierując się wskazówkami wyszukiwarki, często zaczynamy od zerkania w artykuły i publikacje. Przechodzimy dalej w fora internetowe i w pewnym momencie się gubimy, bo spotykamy się z różnymi opiniami. Droga do wiarygodnych informacji jest znacznie prostsza.
Przeczytaj również: Ile wynosi cena za 5-letni przegląd budowlany?
O przeglądach budowlanych czytamy w Rozdziale 6 ustawy Prawo budowlane, który mówi o utrzymaniu obiektów budowlanych, za co odpowiedzialny jest właściciel lub zarządca. Art. 62. 1 wskazuje, jakiej kontroli, jak często, powinny być poddawane obiekty budowlane w czasie ich użytkowania.
Przeczytaj również: Na czym polega inwentaryzacja uszkodzeń budynków i kiedy się ją wykonuje?
W naszym artykule nie będziemy powtarzać tych informacji, ponieważ Prawo budowlane można w całości pobrać z ISAP – Internetowego Systemu Aktów Prawnych. Przyjrzymy się jednak bliżej kwestii protokołu, który sporządza osoba przeprowadzająca kontrolę, przegląd budowlany.
Przeczytaj również: Jak często należy wykonywać okresowy przegląd budynków?
Protokół z przeglądu budowlanego na podstawie ogólnych wytycznych
Jak mówią nam fachowcy z firmy BAKS Katowice, która zajmuje się wykonywaniem przeglądów budowlanych, nie istnieje jednolity, uniwersalny wzór protokołu z przeglądów budowlanych. Są jednak ogólne wytyczne, które znajdziemy w ustawie Prawo budowlane – konkretnie w Art. 62a. 1. oraz wytyczne Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.
Według ustawy protokół musi zawierać co najmniej:
- dane podstawowe, jak data przeprowadzenia kontroli, dane osoby przeprowadzającej przegląd budowlany oraz jej podpis, dane właściciela lub zarządcy obiektu, dane obiektu umożliwiające jego identyfikację,
- zakres kontroli,
- ustalenia dokonane w zakresie kontroli, w tym wskazane nieprawidłowości oraz zalecenia związane z nimi, jeśli zostały stwierdzone,
- metody i środki użytkowania elementów obiektów budowlanych narażonych na szkodliwe działanie wpływów atmosferycznych i niszczące działanie innych czynników, w przypadku kontroli tych elementów,
- zakres niewykonanych zaleceń określonych w protokołach z poprzednich kontroli (jeśli takowe istnieją).
Na koniec dodajmy, że osoba uprawniona przeprowadzająca przegląd budowlany, może ułatwić sobie sporządzenie protokołu i jednocześnie ułatwić właścicielowi lub zarządcy zrozumienie poszczególnych wniosków, wykonując dodatkowo dokumentację fotograficzną. Przykład: podczas oceny stanu technicznego pokrycia dachowego okazuje się, że potrzebna jest naprawa. Fachowiec przygotowuje zdjęcie z opisem nieprawidłowości – a w zaleceniach końcowych wskazuje, co w praktyce należy zrobić.
Nie zawsze więc dokumentacja z przeglądu budowlanego wygląda tak samo, tak naprawdę w jednym przypadku może być jedynie kilkustronicowym protokołem, a w innym dość obszerną księgą uzupełnioną zdjęciami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana