Charakterystyka przekładników przepustowych

Przekładniki przepustowe służą do zasilania przyrządów pomiarowych oraz obwodów zabezpieczeniowych urządzeń elektroenergetycznych. Jakie są ich rodzaje oraz o czym należy pamiętać podczas pracy z nimi?
W jakich warunkach należy używać przekładników przepustowych?
Przekładniki przepustowe są transformatorami małej mocy, które pracują w warunkach zbliżonych do stanu zwarcia. Przetwarzają one prąd pierwotny w obwodzie o wysokim potencjale na prąd pierwotny w obwodzie o niskim potencjale.
Podstawowymi elementami konstrukcyjnymi przekładników są: uzwojenie wtórne oraz rdzeń magnetyczny, a całość odlana jest w żywicy epoksydowej przyjmującej kształt konstrukcji i stanowiącej izolację główną przekładnika.
Warto pamiętać, że przeznaczone są do pracy w urządzeniach w warunkach klimatu umiarkowanego i tropikalnego przy temperaturze od -5 do 40°C. Można je montować w dowolnej pozycji, ale nie należy ich używać na wysokościach powyżej 1000 m n.p.m.
Rodzaje przekładników przepustowych
Przekładniki przepustowe można podzielić na dwa rodzaje:
Transformatorowe – są przeznaczone do instalacji na przepustach transformatorów. Mogą być wykonane jako pomiarowe lub zabezpieczeniowe i charakteryzować się różnymi wartościami prądów pierwotnych oraz wtórnych, a także mocami i klasami dokładności.
Generatorowe – są przeznaczone do zasilania obwodów prądowych przekaźników oraz mierników w układach zabezpieczających i pomiarowych generatorów energetycznych.
Produkcją aparatury pobierczej średniego i wysokiego napięcia, układów wielkoprądowych, stanowisk pobierczych sprzętu ochrony osobistej, elektroizolacyjnego, a także specjalnych przekładników prądowych i napięciowych zajmuje się firma F.A.E. Zwarpol Sp. z o.o. Jej urządzenia spełniają wszelkie normy UE oraz cechują się najwyższą jakością – wszystko dzięki dużej wiedzy pracowników w zakresie aparatury elektroenergetycznej popartej wieloletnią praktyką w tej dziedzinie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana