Charakterystyka blachodachówek

Spis treści
- Co wyróżnia blachodachówkę?
- Rodzaje blachodachówki dostępne na rynku
- Nowoczesna technologia w blachodachówkach
Blachodachówka jest materiałem bardzo często wykorzystywanym do stworzenia pokrycia dachowego. Ma wiele cennych właściwości – zarówno w zakresie estetyki, jak i funkcjonalności. Jest również bardzo wytrzymała, co ma ogromne znacznie dla klimatu ze zmienną pogodą. Czym dokładnie się charakteryzuje i jakie rodzaje blachodachówki są dostępne na rynku?
Co wyróżnia blachodachówkę?
Już sama nazwa tego produktu wskazuje na połączenie dwóch technik pokrycia dachowego. Blachodachówka to specjalny rodzaj blachy wytłaczany w sposób, który sprawia, że materiał wyglądem przypomina dachówkę. Jest ona bardzo trwała i odporna na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne czy uszkodzenia mechaniczne. Warto jednak zauważyć, że jej dokładne właściwości są zależne od:
- rodzaju surowca wykorzystanego do jej produkcji,
- sposobu tłoczenia blachy oraz wykorzystanego w tym celu sprzętu.
Najważniejszym elementem jest rdzeń do produkcji, którego wykorzystywana jest stal lub aluminium – w zależności od producenta. Następnie nakładana jest specjalna warstwa ochronna, która zabezpiecza blachę przed powstawaniem rdzy.
Specjalista z firmy Pimar Pokrycia Dachowe Małeccy Sp. J. wyjaśnia, że zastosowanie odpowiedniej powłoki zabezpieczającej ma na celu nie tylko powstrzymanie korozji. Chroni materiał przed uszkodzeniami mechanicznymi, a przede wszystkim zapobiega skutkom promieniowania słonecznego. Jakość i cena blachodachówki w dużej mierze uzależniona jest właśnie od rodzaju warstwy ochronnej. Najdroższym rozwiązaniem jest pural. Oprócz wcześniej wspomnianych właściwości powłoka ta zapobiega także osiadaniu zanieczyszczeń z powietrza, o które nie trudno, zwłaszcza zimą – dodaje.
Rodzaje blachodachówki dostępne na rynku
Podział blachówki dotyczy między innymi tego, w jaki sposób może być produkowana. Istnieje możliwość zakupu w arkuszach lub modułach. Czym różnią się te dwa typy? Pierwszy z nich jest przeznaczony do konkretnych wymiarów dachu. Oznacza to, że przed zakupem na miejsce przyjeżdża ekipa, która dokonuje dokładnych obliczeń dotyczących tego, ile i jakich arkuszy będzie potrzebnych. Moduły to mniejsze elementy. Nie ma tu konieczności idealnego wymiarowania dachu. Wystarczy informacja o metrażu do pokrycia – zazwyczaj można ją znaleźć w projekcie domu.
Nowoczesna technologia w blachodachówkach
Oprócz standardowych modeli, które dostępne są na rynku już od jakiegoś czasu, istnieje także możliwość wyboru nowoczesnych rozwiązań. Jednym z nich jest specjalny rodzaj blachodachówki z tak zwaną posypką. Jest to dodatkowe zabezpieczenie przed uszkodzeniami. To sprawia, że blachodachówka jest zdecydowanie bardziej wytrzymała. Specjaliści do spraw budownictwa podkreślają, że tego typu pokrycie dachowe może bez większych uszkodzeń wytrzymać nawet do pięćdziesięciu lat. Blachodachówka ze specjalną posypką jest jednak zdecydowanie droższa od standardowych opcji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana