Agregat prądotwórczy jako rezerwowe źródło zasilania
Nawet chwilowy brak prądu może spowodować utratę bardzo ważnych danych w serwerowniach. Profesjonalnie przygotowane miejsce przechowywania komputerów zakłada montaż zespołów prądotwórczych, czyli agregatów. Ich brak sprawia, że żadna firma korzystająca z różnego rodzaju serwerowni nie może mówić o maksymalnym bezpieczeństwie pod względem informatycznym.
Czym są agregaty prądotwórcze?
Agregaty prądotwórcze to specjalne urządzenia napędzane spalinowym silnikiem wysokoprężnym (czasem także turbiną gazową). Stanowią samodzielne źródło prądu składające się z prądownicy synchronicznej, rozdzielnicy elektrycznej, wspomnianego już silnika oraz całego zespołu kontrolno-pomiarowego oraz metalowej obudowy. Obecnie na rynku dostępne są modele generatorów o różnej mocy. Stosuje się jako alternatywne źródło zasilania w szpitalach, na budowach, w obiektach użyteczności publicznej, podczas imprez. Są niezbędnym elementem, który zapewnia ciągłość w dostawach prądu.
Przeczytaj również: Jak prawidłowo transportować agregat prądotwórczy?
Dlaczego agregaty są potrzebne?
Generatory pracują niezależnie od sieci zewnętrznych. To właśnie ten element sprawia, że agregaty prądotwórcze powinny znajdować się w każdym zakładzie produkcyjnym, magazynie, sklepie czy serwerowni. Prąd w tym wypadku wytwarzany jest z konkretnego paliwa. Dzięki temu w przypadku awarii zachowana jest ciągłość pracy kompleksów oraz urządzeń, jakie są wykorzystywane w danym obiekcie. W wielu przypadkach przerwy w dostawie energii mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Rezerwowe źródło zasilania musi być zapewnione np. ze względu na dobro pacjentów w placówkach medycznych, którzy są podpięci do aparatury podtrzymującej życie. W jakich innych miejscach agregaty są potrzebne?
Agregaty w serwerowniach komputerowych – zastosowanie
Profesjonalnie wykonana serwerownia komputerowa również powinna zostać wyposażona w rezerwowe źródła zasilania. Mówią o tym eksperci z firmy PERANEK specjalizującej się w projektowaniu i budowaniu serwerowni od podstaw:
Serwerownie muszą pracować 24 godziny na dobę. Z doświadczenia wiemy, że brak prądu może się zdarzyć w każdej chwili. W momencie, gdy energia nie jest dostarczana, serwery nie spełniają swoich zadań. W takiej sytuacji następuje przerwanie produkcji, w firmach nie działają komputery, co oczywiście oznacza utratę niezwykle ważnych danych. Jeśli chcemy, by zachowana była ciągłość pracy serwerowni, agregaty prądotwórcze są niezbędne. Bez nich serwerownia jest po prostu źle zaprojektowana. Awarie prądu mogą również powodować brak internetu, a to w wielu przypadkach uniemożliwia pracę firm.
Agregat prądotwórczy czy zasilacz UPS?
Obecnie stosuje się dwa rozwiązania na dostarczenie prądu w przypadku awarii. Są to zasilacze UPS oraz wspomniane już agregaty. Pierwsze urządzenia dostarczają wysokiej jakości energię o parametrach korzystniejszych niż w przypadku agregatów prądotwórczych. Jest jednak jeden minus takich urządzeń, ponieważ dostarczają prąd na określony czas. W przypadku wyczerpania baterii znowu następuje przerwa w dostawie energii. Dlatego serwerownia powinna być również wyposażona w agregaty napędzane paliwem. W ten sposób pomieszczenie pełne komputerów może funkcjonować dłuższy czas.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana