Adwokat a radca prawny. Różnice i podobieństwa w wykonywaniu zawodu

Obecna ilość przepisów oraz skomplikowanie procedur prawnych sprawia, że w przypadku problemów w tej materii większość z nas nie jest w stanie poradzić sobie z nimi samodzielnie. W takich momentach przydaje się pomoc specjalisty – warto wiedzieć, jakie są uprawnienia adwokatów i radców prawnych i z jakimi problemami możemy się do nich zwrócić.
Kim jest adwokat?
Adwokat jest prawnikiem, którego zadaniem jest udzielanie swym klientom pomocy prawnej. Zakres jego obowiązków obejmuje udzielanie porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz – z czym zawód adwokata kojarzy się najlepiej – występowaniem w imieniu swoich klientów przed sądami i urzędami. Osoba ubiegająca się u uzyskanie uprawnień do wykonywania zawodu adwokata zobowiązana jest do ukończenia wyższych studiów prawniczych, odbycia praktyki w adwokaturze (jest to tzw. aplikacja adwokacka) oraz pomyślnego zdania egzaminu adwokackiego. Zawód adwokata wykonywany jest w Polsce na podstawie ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze. Profesjonalne usługi z zakresu spraw karnych oraz obsługi prawnej przedsiębiorców znajdziemy w ofercie wrocławskiej Kancelarii Prawnej Limanówka Wrzeszcz.
Kim jest radca prawny?
Podobnie jak adwokat, radca prawny jest prawnikiem, który zajmuje się między innymi udzielaniem porad prawnych, sporządzaniu opinii, opracowania projektu aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. Ostatnia z wymienionych kompetencji jest jednym z rozszerzeń uprawnień radców prawnych, wprowadzonych na przestrzeni ostatnich lat. Podstawową różnicę stanowi fakt, że radcy prawni nie mogą występować w charakterze obrońcy w sprawach karnych oraz karnoskarbowych o ile pozostają w stosunku pracy ze swoim klientem – ograniczenie to nie obowiązuje adwokatów. Mogą za to prowadzić sprawy administracyjne, administracyjnosądowe, cywilne, gospodarcze, pracownicze, a także pełnić funkcję obrońcy w sprawach o wykroczenia. Zawód radcy prawnego wykonywany jest w oparciu o przepisy zawarte w ustawie z 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kancelaria Notarialna Monika Kołodzińska–Listwan Notariusz
Notariusze
woj. mazowieckie01-824 Warszawa, Przybyszewskiego 48/54 lok. 2
-
Patryk Łytko Prawnik Radca prawny Kancelaria prawna
Radcy prawni
woj. dolnośląskie58-316 Wałbrzych, Wieniawskiego 74 lok. 303