1,5 mln osób w Polsce choruje na depresje, sprawdź jak ją rozpoznać
Leczenie depresji jest możliwe, ale jego skuteczność często zależy od wczesnej diagnozy. To choroba, której nie można lekceważyć. Według szacunków WHO już wkrótce może stać się najczęściej występującym schorzeniem na świecie. Sprawdź, jakie są jej objawy.
Depresja to nie tylko permanentny smutek
Smutek i przygnębienie czasem dotykają każdego i jest to po prostu jedna z naturalnych reakcji naszego organizmu. Jeśli jednak uczucie pustki i rozpaczy nie opuszcza nas przez dłuższy czas i nie pozwala nam normalnie funkcjonować i cieszyć się życiem, może to oznaczać, że cierpimy na depresję. Przyjmuje się, że permanentny, przytłaczający smutek, czyli tzw. epizod depresyjny, trwa przynajmniej 2 tygodnie. Nie jest to jednak jedyny sygnał ostrzegawczy, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób do podstawowych objawów depresji należą także:
Przeczytaj również: Jak rozpoznać depresję u starszej osoby?
- niska samoocena i brak wiary w siebie;
- osłabienie koncentracji i uwagi;
- pesymistyczne myślenie o przyszłości;
- zaburzenia snu;
- zmniejszony apetyt;
- poczucie winy i małej wartości;
- myśli i czyny samobójcze.
Przy depresji mogą także pojawić się dolegliwości fizyczne, takie jak bóle głowy, karku lub brzucha. Gdy zauważymy u siebie takie utrzymujące się objawy, powinniśmy skorzystać z pomocy specjalisty. Leczeniem depresji zajmuje się m.in. zespół ośrodka Wenus z Warszawy. Nieleczona choroba może prowadzić do wielu powikłań a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci, bardzo często w wyniku samobójstwa.
Objawy zewnętrzne – jak rozpoznać depresję u bliskiej osoby?
Osoby chore na depresję często próbują ukrywać swoje problemy przed otoczeniem. Najczęściej można dostrzec jednak pewne sygnały, które mogą wzbudzić nasze zaniepokojenie. Należą do nich:
- niepokój okazywany częstymi zmianami pozycji ciała;
- monotonny głos;
- powolne ruchy;
- uboga mimika twarzy.
Jeśli dostrzeżemy, że u kogoś takie objawy utrzymują się przez dłuższy czas, powinniśmy otoczyć taką osobę naszym wsparciem i zasugerować skorzystanie z pomocy psychiatry lub psychoterapeuty. Leczenie depresji może być skuteczne, ważne jest jednak, aby osoba chora chciała skorzystać z pomocy i nie czuła się przymuszana. Najlepsze efekty daje zwykle połączenie psychoterapii i farmakoterapii. W najcięższych przypadkach depresja wymaga jednak hospitalizacji i leczenia w specjalistycznych ośrodkach. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka, czyli codzienne dbanie o swój dobrostan psychiczny i fizyczny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana