Zdrowa dieta dla cukrzyka

Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych, mogących mieć bardzo negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Jednak przy zachowaniu określonych zasad można na co dzień normalnie z nią funkcjonować. Dużą rolę w terapii cukrzycy odgrywa prawidłowa dieta, która minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań i chorób naczyniowych. Jak zatem osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą powinny zmienić swoje nawyki żywieniowe?

Dieta dla diabetyka – podstawowe zasady

Osoba cierpiąca na cukrzycę nie powinna przekraczać określonej dziennej dawki węglowodanów i tłuszczów. Można skorzystać z pomocy lekarza lub dietetyka, który pomoże dobrać sposób odżywiania się do masy ciała, wieku, trybu życia i stopnia zaawansowania choroby. Ciekawą opcją są również gotowe posiłki dla diabetyków – osoby, którym np. brak czasu nie pozwala na gotowanie domu mogą skorzystać z oferty firmy Dieta Eco, która dostarcza do domu pyszne i zdrowe dania dla cukrzyków. 

Jedz regularnie

Jadłospis diabetyka powinien uwzględniać 5-6 posiłków dziennie spożywanych o stałych porach. Dzięki temu utrzymany zostaje stały poziom cukry we krwi – a warto pamiętać, że duże wahania poziomu glukozy we krwi cukrzyka mogą być groźne dla jego zdrowia i życia. Do każdego posiłku dodawajmy świeże owoce i warzywa – mają niewiele kalorii, a powodują poczucie sytości, dzięki czemu nie będziemy się zbytnio objadać. Regularne posiłki najlepiej odpowiednio zsynchronizować z przyjmowaniem leków.

Co jeść…

Ważnym składnikiem zdrowej diety powinny być produkty z pełnego przemiału i rośliny strączkowe jako cenne źródło błonnika oraz witamin i minerałów. Takie produkty jak pełnoziarniste pieczywo, makarony, kasza, mąka, fasola czy soczewica powodują obniżenie poziomu cholesterolu. Błonnik z kolei poprawia perystaltykę jelit. Warto również pamiętać o rybach, zawarte jest w nich białko stymulujące rozwój mięśni oraz bardzo potrzebne organizmowi nienasycone kwasy tłuszczowe. Dieta cukrzyka powinna uwzględniać produkty z witaminą C znacznie podnoszącą odporność – a więc cytrusy, paprykę, kapustę kwaszoną, czarne porzeczki, szpinak, truskawki. Kolejna ważna witamina to B-karoten, który zawiera m.in. marchew, dynia, morele, brzoskwinie, pomarańcze. Osoby cierpiące na cukrzycę mają też często problem z niedoborem magnezu – zaradzić temu może spożywanie kakao, ciemnego pieczywa, ciemnego ryżu siemienia lnianego czy pestek dyni. Niemniej ważny dla organizmu cukrzyka jest chrom, który m.in. reguluje poziom stężenia insuliny we krwi. Znajdziemy go m.in. w brokułach, rabarbarze i czerwonym winie.   

A czego unikać?

Osoby z cukrzycą powinny zwracać baczną uwagę na ilość tłuszczów zawartych w diecie – nie powinny one przekraczać 25% dziennej energetyczności diety. Jak to zrobić? Najlepiej zmienić przyzwyczajenie kulinarne i polubić tłuszcze roślinne, a wyeliminować z diety takie tłuszcze zwierzęce jak smalec, masło, śmietana, słonina. Warto pamiętać, że tłuszcze zwierzęce zawierają cholesterol i kwasy nasycone, które mogą prowadzić do rozwoju miażdżycy, a choroba ta cukrzykom zagraża szczególnie. Układając jadłospis wybierajmy chude mięsa i wędliny, ryby, odtłuszczone mleko, białe serki. 

2016-12-26 17:27

Inne artykuły