Zawód geolog

Zawód geologa można wykonywać po ukończeniu studiów w dziedzinie nauk geologicznych. Geolog jest specjalistą z zakresu budowy ziemi i zajmuje się analizą procesów geologicznych w niej zachodzących.

Praca geologa

Zakres obowiązków, przedmiot oraz miejsce pracy geologa są uzależnione od wybranej przez niego specjalizacji. Geolog może działać w jednej lub kilku z wymienionych dziedzin: geologia złóż, geologia górnicza, hydrogeologia, paleontologia oraz mineralogia. Praca geologa polega na badaniu dziejów oraz budowy Ziemi, szczególnie skupiając się na skorupie ziemskiej. Geologia od wielu lat jest niezbędna w administracji państwowej, służąc planowaniu i przygotowywaniu inwestycji. Geolog może pracować zarówno w placówkach naukowo-badawczych, jak i w administracji publicznej, ale bardzo często geolodzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Są odpowiedzialni za wykonywanie badań potrzebnych do planowania i przygotowywania inwestycji.

Zakres obowiązków w pracy geologa jest bardzo rozbudowany. Aby otrzymać szczegółowe i wiarygodne wyniki, geolog najpierw musi wykonać szereg pomiarów w terenie, a następnie kontynuować pracę w laboratorium, gdzie dokładnie zbada materiał gruntowy i przygotuje rzetelną ekspertyzę – powiedział Mirosław Pytasz, geolog prowadzący własną firmę Geo-Meritum w Dąbrowie Górniczej.

Jeśli chcesz zostać geologiem…

Jeżeli twoje zainteresowania zmierzają w kierunku geologii, aby móc wykonywać zawód geologa, musisz ukończyć studia w dziedzinie nauk geologicznych, a w ich trakcie wybrać jedną z dostępnych specjalizacji, która wskaże ci twój przyszły zakres obowiązków w pracy zawodowej. Do wyboru jest m.in. geologia i prospekcja złóż, geofizyka poszukiwawcza, gospodarowanie i zarządzanie środowiskiem, hydrogeologia inżynieryjna i górnicza, geologia górnicza, geologia inżynierska, hydrogeologia i geologia inżynierska.

Zawód geolog – czy to się opłaca?

Na początku kariery zawodowej trzeba liczyć się z dość niskimi zarobkami, ale tak jest chyba obecnie w każdej branży. Dotyczy to szczególnie tych osób, które decydują się na karierę naukową lub pracę badawczą. W lepszej sytuacji są ci, którzy zaczynają od pracy dla przedsiębiorstw i zajmują się wykonywaniem ekspertyz. Ich miesięczne wynagrodzenie sięga nawet ok. 5-6 tys. zł.

2016-12-26 17:41

Inne artykuły