Zastosowanie zeolitu

Ze względu na zróżnicowany skład chemiczny przyjmuje on różną formę i jest wykorzystywany w innym celu. W ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością. Coraz chętniej po zeolit sięgają również ogrodnicy, którzy zauważają wiele możliwości w zakresie jego zastosowania. Czym dokładnie charakteryzują się zeolit i jakie są jego właściwości?

Najczęściej spotykane sposoby zastosowania zeolitu

Zeolit ze względu na swoje właściwości i różnorodne frakcje jest minerałem uniwersalnym. Znajduje zastosowanie między innymi w ogrodnictwie przy uprawie roślin, zakładaniu trawników, zbiorników wodnych, oczek wodnych oraz w akwarystyceJego działanie jest nieocenione.

Zeolit a zbiorniki wodne:

Zeolit ze względu na zdolność wyłapywania substancji szkodliwych znajduje zastosowanie jako filtracja w akwarystyce, oczkach wodnych, większych zbiornikach wodnych oraz basenach.

Zeolit wpływa między innymi na:

  • oczyszczenie wody z zanieczyszczeń organicznych i substancji szkodliwych
  • zapobieganie powstawaniu glonów,
  • równowagę biologiczną w zbiorniku wodnym, wyrównuje pH,
  • absorpcję przykrych zapachów powstających w wodzie, oczyszczenie wody z amoniaku i fosfatów,
  • walory wizualne oczka wodnego ( wpływa na przeźroczystość wody),
  • dostarcza składników mineralnych takich jak jony magnezu, wapnia oraz potasu.

Zeolit w zbiornikach wodnych można zastosować  na trzy sposoby bezpośrednio wysypując dno, jako wkład filtrujący lub w miejscu, w którym jest największy przepływ wody np. na kaskadzie. Umieszczony w strefie brzegowej może mieć również walory dekoracyjne.

Jest to produkt ekologiczny, który w żaden sposób nie wpływa negatywnie na znajdujące się w zbiorniku wodnym organizmy. Można stosować go bez ograniczeń.

Zastosowanie zeolitu w basenach pozwala na zmniejszenie ilości chloru używanego do utrzymania czystości zbiorników. Ze względu na swoje naturalne pochodzenie jest nietoksyczny i nie powoduje alergii.

Zeolit – minerał chętnie wybierany przez ogrodników

Oprócz zastosowania w oczkach wodnych, zeolit wykorzystywany jest również przez ogrodników zajmujących się uprawą roślin. Specjalista z firmy Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb Sp. z o.o. zauważa:

 

Dzięki wykorzystaniu zeolitu możliwe jest stworzenie warunków, które sprzyjają uprawom. Jest to jeden z minerałów wykazujących zdolność magazynowania wody. Ponadto gromadzi także substancje odżywcze ze środka, w którym wcześniej został namoczony. Jego zastosowanie w ogrodnictwie jest nieocenione, dlatego tak chętnie wybierany jest przez osoby, które profesjonalnie zajmują się różnego rodzaju uprawami – dodaje.

Zalety zeolitu – dlaczego warto wykorzystywać go w ogrodzie?

Co dokładnie wpływa na fakt, że zeolit jest tak chętnie stosowany w ogrodnictwie? Przede wszystkim różnorodność jego zastosowań.

Wykorzystywany jest miedzy innymi jako nośnik nawozów, dodatek mineralny do gleb poprawiający jej strukturę i właściwości, środek zabezpieczający przed wypłukiwaniem  składników mineralnych z gleby oraz pomagający w utrzymaniu ładnego trawnika.

Zeolit a trawniki

Piękny, zadbany i zielony trawnik to wizytówka każdego ogrodu. Niestety obecne warunki pogodowe są coraz trudniejsze dla roślin. Długotrwałe okresy suszy powodują powstawanie żółtych plam na trawniku. Zeolit, stosowany do piaskowania trawników oraz przemieszany z podłożem przed wysiewem nasion, dzięki swoim właściwościom poprawia  strukturę gleby napowietrzając ją, zapobiega przesuszaniu darni magazynuje wodę i substancje odżywcze uwalniając je wtedy, gdy rośliny tego potrzebują. Jednocześnie zapobiega wymywaniu składników mineralnych z podłoża. W miejscach gdzie jest zbyt wilgotno może pełnić funkcje drenażu zapobiegając efektowi stojącej wody.

Ponadto stanowi on zabezpieczenie gleby przed zbyt wysokimi temperaturami, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza podczas dużych upałów.  To generuje mniejsze zapotrzebowanie na podlewanie i zapobiega przesuszeniu podłoża. Jest to oszczędność, która wpływa nie tylko na środowisko naturalne, ale także na finanse.

Zeolit a rośliny

Wykorzystanie  zeolitu może przyczynić się do wzrostu roślin. Dzięki temu, że stanowi on magazyn minerałów i substancji odżywczych, które są dostarczane im w sposób ciągły.  Zapobiega wymywaniu składników pokarmowych oraz zmniejsza kwasowość gleby  i pomaga utrzymać prawidłowe pH. Poprawia też warunki sprzyjające szybszemu ukorzenianiu się roślin poprzez napowietrzanie strefy korzeniowej, a rozsypany wokół roślin zabezpiecza podłoże przed rozwojem pleśni i bakterii.

Ponadto specjaliści podkreślają, że zeolit charakteryzuje się bardzo dobrą absorbcją szkodliwych czynników – są to między innymi metale ciężkie. Dzięki temu nie mają one bezpośredniego wpływu na roślinność, ponieważ są usuwane z gleby. Ogromną zaletą zeolitu jest także jego cena. Zazwyczaj jest on sprzedawany w workach o wadze kilkudziesięciu kilogramów, co kosztuje zaledwie kilkadziesiąt złotych – w zależności od dystrybutora. W przeliczeniu daje to koszt kilku złotych za kilogram.

2019-09-24 14:26

Inne artykuły