Zastosowanie siatek podtynkowych

Decydując się na budowę domu lub na remont mieszkania, przy wyborze niezbędnych do tego celu materiałów, powinniśmy uwzględnić także zakup siatek podtynkowych. Ich podstawowym zadaniem jest zabezpieczenie tynków przed uszkodzeniami mechanicznymi i starzeniem się – ale nie tylko. Z czego są one zrobione i gdzie najczęściej stosuje się siatki podtynkowe?

Gdzie stosuje się siatki podtynkowe?

Siatki podtynkowe są stosowane do zbrojenia zarówno tynków wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Ich zatopienie w tynku wzmacnia ścianę i zapobiega przed uszkodzeniem oraz kruszeniem się tynku w przyszłości. Oprócz ścian, siatki podtynkowe są także zatapiane w sufitach i stropach pomieszczeń. Ich zastosowanie przy procesie tynkowania gwarantuje poprawność oraz wysoką jakość wykonanej pracy. Zapobiegają one powstawaniu rys i pęknięć na wykańczanych powierzchniach oraz trwałym uszkodzeniom tynku. Korzystanie z siatek podtynkowych daje nam więc gwarancje, że prace tynkarskie będą odpowiednio trwałe. Warto oczywiście kupować je w sprawdzonych miejscach, takich jak firma Zamet, aby nie zatopić w tynku czegoś, co nie będzie spełniało swojej funkcji.

Siatki podtynkowe, oprócz tradycyjnego wykorzystania w zbrojeniu tynków, znalazły także zastosowanie przy wylewkach podłóg, w systemach dociepleń, a także przy zbrojeniu otworów montażowych. Ich użycie zabezpiecza daną powierzchnię przed uszkodzeniami mogącymi powstać w przyszłości, a także przed naturalnym zużywaniu się w czasie powierzchni użytkowych.

Siatki podtynkowe z włókna szklanego

Bardzo popularnym i nowoczesnym materiałem stosowanym do produkcji siatek podtynkowych jest włókno szklane. W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań, włókno szklane charakteryzuje się większą odpornością na siły rozciągania, co gwarantuje odpowiednie wzmocnienie powierzchni, w której zatapia się siatkę. Materiał ten jest także odporny na działanie niektórych środków chemicznych obecnych w farbach i zaprawach tynkarskich, bez obaw można więc na taką siatkę stosować dowolne materiały budowlane. Oprócz tego, siatki wykonane z włókna szklanego, będą idealną alternatywą od tradycyjnych siatek podtynkowych do umieszczenia na zewnątrz budynków. Są one bowiem znacznie odporniejsze na naprężenia mogące powstać w efekcie nagrzewania się ścian pod wpływem promieni słonecznych.

Naprawa istniejących tynków

Siatki podtynkowe nadają się także do naprawy uszkodzonego i popękanego tynku. Wykonuje się wtedy zbrojenie z kleju cementowego i zatapia się w nim siatkę. Jej zadaniem jest w tym wypadku wzmocnienie działania kleju i zabezpieczenie starych tynków. Dzięki temu sposobowi proces niszczenia tynku zostaje zahamowany. Nie ma także potrzeby skuwania całego tynku i kładzenia na jego miejsce nowego. Wykorzystanie w tym przypadku siatki podtynkowej pozwala więc na znaczną oszczędność pieniędzy i uniknięcie konieczności przeprowadzenia remontu.

2017-07-10 14:05

Inne artykuły