Zastosowanie robotów przemysłowych

Roboty przemysłowe MELFA to automatycznie sterowane, programowalne i wielozadaniowe maszyny. Posiadają wiele stopni swobody, a także właściwości manipulacyjne lub lokomocyjne. Mogą być stacjonarne bądź mobilne. Zaprogramowane ruchy lub pomocnicze funkcje mogą być zmieniane bez szkody dla struktury mechanicznej lub układu sterowania. Jakie jest zastosowanie robotów przemysłowych?

Stosowanie robotów przemysłowych na dużą skalę ma za zadanie zwiększenie poziomu produkcji, a także wydajności pracy oraz obniżenie kosztów produkcji. Roboty znajdują swoje zastosowanie głównie w przemyśle elektromaszynowym oraz górnictwie, rolnictwie, transporcie i budownictwie. Inne branże, w których roboty przemysłowe z powodzeniem zastępują pracę człowieka, to łączność, przemysł chemiczny, leśnictwo, medycyna, hotelarstwo oraz kosmonautyka.

Do jakich zadań są przeznaczone?    

Czynności ryzykowane

Roboty przemysłowe MELFA wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie konieczne do wykonania zadania łączą się z dużym ryzykiem, jak na przykład obsługa prasy lub praca w środowisku agresywnym chemicznie. Jeśli wykonywanie danych czynności przez człowieka wiązałoby się z utratą zdrowia lub nawet życia, czynności te wykonują roboty przemysłowe. Wiązać się to może na przykład z wykonywaniem czynności w otoczeniu, będącym pod oddziaływaniem zróżnicowanych sił o dużej wartości.     

Czynności monotonne

Innym rodzajem czynności, w których człowieka wyręczają roboty przemysłowe MELFA, są czynności monotonne, takie jak obsługa taśmy produkcyjnej. Dzięki nim zachowana jest ciągłość wydajności pracy, co w przypadku wykonywania tej czynności przez człowieka może być zaburzone, ze względu na znudzenie i obniżenie koncentracji.

Czynności wymagające siły i precyzji

Ładunek i rozładunek to kolejna czynność, wykonywana przez roboty przemysłowe, które oferuje między innymi renomowane przedsiębiorstwo PG Systems. Przydadzą się wszędzie tam, gdzie człowiek nie byłyby w stanie wykonać określonych czynności, ze względu na potrzebny ogromny nakład sił.

Klienci wyżej wymieniowego przedsiębiorstwa chwalą sobie zwłaszcza roboty typu SCARA, służące zarówno do przeładunku zapakowanych produktów spożywczych, jak i obróbki części.

Podobnie jest w przypadku czynności, wymagających dużej precyzji, takich jak zaawansowana obróbka materiałowa. Roboty przemysłowe są bowiem w stanie wykonać określony detal z dokładnością do setnych milimetra. Dlatego też wykorzystywane są przy montażu zaawansowanych układów elektronicznych, gdzie gwarantują długą, ciągłą i niezachwianą pracę.

Przykładem mogą być roboty ramieniowe, oferowane przez PG Systems, dokładnie dostosowane do skomplikowanych procesów montażowych.  

Czynności, które wymagają wydajności

W przemyśle wydobywczym oraz specjalistycznych branżach, takich jak łączność, wyjątkowo ważna jest precyzja. Dlatego również tam chętnie wykorzystuje się roboty przemysłowe MELFA. Dużą popularnością cieszą się w tej kategorii roboty do montażu sufitowego z przegubem w płaszczyźnie poziomej, służące do manipulowania komponentami elektrycznymi i ich montażu. Do wykonywania mikrooperacji posłużą natomiast małe, bardzo szybkie i precyzyjne roboty z unikalną "5-elementową" strukturą ramienia.

2019-02-11 13:53

Inne artykuły