Zastosowanie mini dźwigów budowlanych

Myśląc o dźwigu, najczęściej wyobrażamy sobie bardzo duże konstrukcje, wykorzystywane do transportu ciężkich elementów budowlanych czy kontenerów transportowych w portach. Choć takie urządzenia są niezastąpione podczas wielu prac, pokaźne wymiary nie zawsze pozwalają na ich wykorzystanie. Tam, gdzie dysponujemy mocno ograniczoną przestrzenią, potrzebna będzie mniejsza wersja żurawia.

Mały rozmiar, duże możliwości

Mini dźwig budowlany to nic innego jak kompaktowa wersja tradycyjnego urządzenia. Mimo iż małe żurawie zapewniają imponująco duży udźwig, ich kompaktowa budowa pozwala na transport do najbardziej niedostępnych miejsc i wykorzystanie w ciasnych przestrzeniach. Wymiary takich urządzeń po złożeniu okazują się zaskakująco niewielkie.

Parametry poszczególnych urządzeń różnią się w zależności od modelu. Najmniejsze mini żurawie Maeda po złożeniu mają wymiary 140x200 cm i ważą niewiele ponad tonę. Oznacza to, że pozwalają nie tylko na sprawny transport w miejsce wykorzystania, ale też mogą być używane np. na stropach – mówi specjalista z firmy MINI ŻURAWIE Paweł Michalczewski.

Wykorzystanie mini żurawi budowlanych

Wachlarz potencjalnych zastosowań mini dźwigów budowlanych jest bardzo szeroki, jednak możemy wskazać kilka podstawowych, najczęściej spotykanych możliwości ich użycia. Do tych należą przede wszystkim prace budowlane i wykończeniowe w obiektach, w których stosowanie pełnowymiarowych dźwigów byłoby niemożliwe lub nieopłacalne.

Pierwszym takim obszarem są rozmaite prace szklarskie. W sytuacji, gdy projekt budowalny zakłada wykorzystanie rozległych przeszkleń o bardzo dużej masie, montaż z wykorzystaniem ludzkich mięśni byłby trudny, czasochłonny, niebezpieczny, a czasem po prostu niewykonalny.

Mini dźwigi Maeda przeznaczone do prac szklarskich posiadają specjalne uchwyty z przyssawkami, co pozwala w sposób pewny, bezpieczny i bezwysiłkowy unosić bardzo duże szyby na wymaganą wysokość. Ponieważ takie urządzenia zapewniają wysoką precyzję, montaż przeszkleń możliwy jest nawet na obiektach o skomplikowanej bryle i na znacznych wysokościach. Małe żurawie z serii MK pozwalają na prowadzenie prac również z pozycji wnętrza budynku i przy bardzo ograniczonej przestrzeni manewrowej.

Jak wspomnieliśmy we wcześniejszej części artykułu, mini dźwigi są na tyle lekkie, że można umieszczać je również na stropach, a nawet na dachach. Możliwość przetransportowania podnośnika budowlanego na wyższe kondygnacje sprawia, że są one wykorzystywane podczas realizacji nowoczesnych inwestycji, takich jak biurowce i inne obiekty użyteczności publicznej. Mini żurawie są niezastąpione podczas instalacji ścian osłonowych, zwłaszcza szklanych systemów fasadowych, gdzie  nie tylko usprawniają prace, ale też pozwalają obniżyć koszty inwestycji.

Jednak mini dźwigi wykorzystuje się nie tylko podczas prac budowlanych. Coraz częściej stosowanie są jako alternatywa dla zdecydowanie słabszych wózków jezdnych. Małe żurawie sprawdzają się m.in. w zakładach przemysłowych o profilu produkcyjnym, są też cenione przez ekipy magazynów towarowych czy magazynów wysokiego składowania.

2019-07-09 11:38

Inne artykuły