Zastosowanie i zalety płyt drogowych

Jakość dróg asfaltowych, szczególnie po okresie zimowym, często pozostawia wiele do życzenia. Pojawia się w nich wiele dziur i są gotowe do naprawy. Co przydaje się w takim przypadku? Całkiem uzasadnione jest zastosowanie płyt drogowych, które odgrywają dużą rolę tam, gdzie remontuje się drogi lub buduje je od nowa. Przyjrzyjmy się im bliżej i sprawdźmy, jakie mają zalety.

Charakterystyczne cechy płyt drogowych

Płyty drogowe są coraz bardziej popularną alternatywą dla dróg asfaltowych – wykonane z mocnego żelbetonu, dzięki czemu są bardzo trwałe, pełnią funkcję tymczasowej i pełnowartościowej drogi, która jest przystosowana do intensywnego natężenia ruchu zarówno ciężkich pojazdów, jak i pieszych. Ponadto są znacznie tańsze od standardowej drogi i szybsze w montażu. W przypadku uszkodzenia naprawa nie wymaga dużych nakładów finansowych, ponieważ wystarczy wymienić jedną płytę. Nadają się również do wielokrotnego użytku, ponieważ po zakończeniu budowy można je przewieźć na kolejną lub po prostu odsprzedać.

Gdzie można zastosować płyty drogowe?

Płyty drogowe mają zastosowanie przy:

  • tworzeniu tymczasowej drogi dojazdowej na plac budowy,
  • tworzeniu parkingu,
  • tworzeniu przejazdu dla pojazdów ciężkich,
  • budowaniu przejść dla pieszych,
  • utwardzaniu terenów podmokłych i grząskich o niestabilnym gruncie,
  • tymczasowych obwodnicach,
  • pasach startowych lotnisk.

Jak widać, płyty drogowe mają wiele zalet i szerokie możliwości zastosowania. Warto zastanowić się nad ich wykorzystaniem, zwłaszcza, jeśli nawierzchnia będzie narażona przez dłuższy czas na przejazd ciężkich pojazdów oraz gdy chcemy po prostu oszczędzić trochę pieniędzy – zachęca ekspert firmy Hydrobudowa-1, która zajmuje się produkcją i pompowaniem mieszanek oraz zapraw betonowych, a także handlem dodatków do betonu.

2017-06-02 13:18

Inne artykuły