Zastosowanie folii hydroizolacyjnych w przemyśle

Rozmaite rodzaje folii mogą pełnić różne funkcje i znajdują różnorakie zastosowania w inżynierii wodnej i lądowej. Folia hydroizolacyjna zajmuje bardzo ważną pozycję pośród materiałów wykorzystywanych w przemyśle budowlanym, stanowiąc istotny element zabezpieczeń przeciwwodnych i przeciwwilgociowych fundamentów, a także ścian piwnic, tarasów itd.

Folie hydroizolacyjne stanowią skuteczną barierę dla wilgoci oraz wody nawet pod naporem bardzo dużego ciśnienia – wyjaśnia nasz rozmówca z przedsiębiorstwa Fol-System.
Wykorzystanie wysokiej jakości folii jest najlepszą gwarancją skutecznego zabezpieczenia budowli przed niszczącym działaniem wilgoci, co przekłada się zarówno na trwałość konstrukcji, jak i komfort użytkowania budynku.

Hydroizolacyjne folie z PCV przeznaczone są do wykonywania izolacji lekkich, średnich i ciężkich. Są bardzo elastyczne, a w porównaniu do zwykłych folii budowlanych znacznie mocniejsze, ponieważ muszą być odporne na napór cieczy pod ciśnieniem oraz oddziaływanie związków chemicznych transportowanych przez wodę.

Płaskie folie hydroizolacyjne

Płaskie folie hydroizolacyjne wykorzystywane są przede wszystkim w charakterze izolacji pionowych fundamentów i ścian piwnic oraz izolacji poziomych na ławach fundamentowych. Wykonuje się z nich również izolacje podłóg kładzionych na gruncie w budynkach niepodpiwniczonych.

Folie tego rodzaju stosuje się również przed położeniem paneli na podłodze betonowej oraz pod płytki ceramiczne na podłogach pomieszczeń o dużej wilgotności, np. w łazienkach, kuchniach czy pralniach.

Tłoczone folie hydroizolacyjne

Tego rodzaju folie hydroizolacyjne określane są także mianem guziczkowych lub kubełkowych, co wynika z ich charakterystycznej wzorzystej struktury. Tłoczenia w folii hydroizolacyjnej typu kubełkowego zapobiegają ścisłemu przywieraniu folii do podłoża, co pozwala na stopniowe odparowanie wilgoci zbierającej się na barierze izolacyjnej.

Tłoczone folie hydroizolacyjne stosowane są najczęściej w celu zabezpieczenie ścian fundamentowych oraz płyt fundamentowych, przy czym wykazują się tutaj większą wytrzymałością od folii płaskich. Wykorzystuje się je również w izolacjach ścian piwnic, kiedy wokół budynku ułożony jest drenaż, do izolacji tarasów, podłóg na gruncie oraz zielonych dachów.

Poza tym, folie hydroizolacyjne wykorzystywane są również do zabezpieczenia zbiorników wodnych, w tym basenów i oczek wodnych, ale także wałów przeciwpowodziowych oraz osadników. Za pomocą wytrzymałych folii wykonuje się również izolacje składowisk i wysypisk śmieci oraz innych obiektów wymagających wysokiej jakości uszczelnień.

2017-07-24 13:46

Inne artykuły