Zasady projektowania ogrodów

Logiczne myślenie, umiejętność planowania, a przede wszystkim kreatywność i głowa pełna pomysłów to cechy, które z pewnością przydadzą Ci się podczas projektowania ogrodu! Jak się do tego zabrać? Poznaj zasady, które pomogą Ci zamienić kawałek przydomowej przestrzeni – w zależności od jego docelowej funkcji – w miejsce relaksu i piękna.

Wykonanie projektu krok po kroku

Zaprojektowanie ogrodu wymaga przestrzegania pewnych zasad, wśród których warto wymienić:

  • wyznaczenie obszaru, który zostanie przeznaczony na część ogrodową.
  • Określenie funkcji, jaką przyszły ogród powinien spełniać – powinna być zgodna ze zdaniem wszystkich domowników. Warto przemyśleć także ile czasu chciałbyś poświęcić na prace w ogrodzie – w zależności od tego dobierz rośliny wymagające mniej lub więcej pielęgnacji.
  • Przygotowanie planu na papierze lub z wykorzystaniem specjalnych programów komputerowych. W takim projekcie należy uwzględnić istniejące obiekty: dom, ogrodzenie, drzewa, których nie chcemy usuwać oraz: usytuowanie roślin, podjazdów, miejsca zieleni i małej architektury.
  • Stylizację ogrodu, który powinien dobrze komponować się z otoczeniem. Chodzi tutaj o dobranie kolorystyki oraz odpowiednich gatunków roślin, przy których wyborze należy pamiętać o ich uwarunkowaniach tj. dostosowaniu do klimatu, gleby, warunków topograficznych, nasłonecznieniu. Doskonale sprawdza się zasada: co za dużo to niezdrowo – zbyt wiele różnych roślin wprowadza bałagan. Wybierz je w taki sposób, aby o każdej porze roku Twój ogród wyglądał korzystnie. Łącz rośliny iglaste z liściastymi.
  • Przy sadzeniu drzew, pamiętaj o tym, że rosną one zarówno w górę, jak i pod ziemią – dlatego znajdź dla nich miejsce z dala od domu.

Specjalista do zadań specjalnych

Jeśli chcesz mieć ogród dobrze skomponowany i spełniający wyznaczone przez Ciebie funkcje, a nie jesteś w stanie samodzielnie go zaprojektować – zgłoś się do specjalisty. Dzięki niemu przydomowa przestrzeń na pewno będzie atrakcyjna i zgodna z Twoimi oczekiwaniami.
Jak dodaje przedstawiciel firmy Ogrody: nasza wiedza merytoryczna i praktyczna, ugruntowana doświadczeniem zdobytym na rynku krajowym i zagranicznym, to gwarancja usługi wykonanej precyzyjnie i solidnie. Prace nad ogrodem rozpoczynamy od wnikliwej rozmowy z Klientem, poznaniu wymagań i oczekiwań oraz wspólnym tworzeniu zarysu projektu, który następnie dopracowujemy pod względem technicznym i oddajemy Klientowi do akceptacji. Zalecenia realizujemy w krótkim terminie.
2017-09-12 18:56

Inne artykuły