Zasady prawidłowej suplementacji diety

Od lat słyszymy z różnych źródeł, że prawidłowa dieta powinna być różnorodna i bogata w owoce i warzywa. Jednak z uwagi na dzisiejsze czasy i poważny problem braku czasu, utrzymanie zrównoważonej diety jest coraz trudniejsze. Z pomocą przychodzą suplementy, które w określonych przypadkach są niezbędne do zachowania prawidłowego stylu życia. Jakimi zasadami należy się kierować, aby suplementacja diety była prawidłowa?

Czym są suplementy diety?

Suplementy diety są skoncentrowanym źródłem składników mineralnych oraz witamin. Osoby, których codzienny jadłospis jest prawidłowo zbilansowany, tzn. dostarcza wszelkich komponentów odżywczych, niezastąpionych do właściwego funkcjonowania organizmu, nie muszą stosować suplementów. Jednak z uwagi na współczesne tempo życia, wzrasta zapotrzebowanie na uzupełnienie jakości posiłków. Suplement jest cennym źródłem zasilenia i utrzymania składników odżywczych dla organizmu. Dostępny jest najczęściej w formie tabletek, kapsułek lub płynu.
Jak dodaje specjalista reprezentujący sklep CaliVita: nieustannie wzrasta świadomość tego, jak istotne jest prowadzenie zdrowego stylu życia. W związku z tym ludzie coraz częściej decydują się na stosowanie suplementów. Dzięki niezwykle bogatej ofercie rynkowej, nie ma problemu z dostosowaniem ich do indywidualnych potrzeb.

Kiedy warto stosować suplementy?

Suplementacja diety jest niezbędna wśród tych osób, które są narażone na niedobór składników odżywczych (nieprawidłowa dieta lub słaba przyswajalność minerałów) oraz w sytuacji wystąpienia stanów chorobowych. Specjaliści zalecają jej stosowanie również w przypadku wzmocnienia organizmu, ochrony przed niekorzystnymi czynnikami (np. promieniowanie UV) czy poprawienia koncentracji. Warto jednak przed rozpoczęciem zażywania suplementów skonsultować tę kwestię z lekarzem lub wykonać odpowiednie badania diagnostyczne, które jednoznacznie wskażą, jakie preparaty należy przyjmować. Istotne jest ich stosowanie w sposób całkowicie bezpieczny.

Na czym polega prawidłowa suplementacja diety?

Wśród zasad prawidłowej suplementacji diety warto wspomnieć o tym, że musi być ona dostosowana do oczekiwań organizmu. Aby była również skuteczna, powinno się zażywać suplementy regularnie. Warto wziąć pod uwagę cel jaki chce się osiągnąć dzięki zażywaniu tego rodzaju preparatów. Należy pamiętać o tym, że stosowanie suplementów ma być dodatkiem do codziennej diety, a nie zastąpieniem konkretnych składników. Z tego względu, że nie są to preparaty uniwersalne, nie każdy powinien je stosować.

2017-09-13 16:25

Inne artykuły