Zasady pielęgnacji mebli skórzanych

Skórzane meble dodają wnętrzu elegancji i niepowtarzalnego wyglądu, jednak wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Przy długotrwałym użytkowaniu skóra łatwo może się zniszczyć i stracić swój wygląd. Dzieje się tak również przez uszkodzenia mechaniczne czy nieodpowiednie środki do czyszczenia. Niewłaściwa pielęgnacja może skończyć się zniszczeniem mebla, a także utratą gwarancji producenta.

Skórze szkodzi suche powietrze

Skóra to produkt naturalny, dlatego wymaga częstego nawilżania i odpowiedniej pielęgnacji. Suche powietrze sprawia, że materiał zaczyna się kruszyć i pękać. Dlatego co pewien czas należy go smarować odpowiednim środkiem do nawilżania. Najpopularniejszy jest krem stearynowy. Podczas codziennego użytkowania mebli trzeba używać go średnio co 2 miesiące. W przeciwnym wypadku pielęgnacja kremem może odbywać się co 4 miesiące. Meble skórzane powinny stać z dala od grzejników i promieni słonecznych, ponieważ może to przyspieszyć proces wysuszania. Natomiast jeśli meble są już stare, można oddać je do renowacji, aby przywrócić im dawny wygląd.

Jak usunąć trudne plamy?

W przypadku trudnych zabrudzeń najlepiej jest posłużyć się wilgotną szmatką z odrobiną mydła. Usunięcie plamy zaraz po jej pojawieniu się jest znacznie prostsze niż wtedy, gdy zabrudzenie jest już zaschnięte. Na meblach skórzanych nie powinno stosować się wybielacza, ponieważ wraz z plamą może zedrzeć się kolor. To dotyczy także innych środków chemicznych, które zawierają naftę, lakier, rozpuszczalnik, terpentynę czy alkohol. Substancje te mogą jeszcze bardziej zniszczyć mebel poprzez odbarwienie skóry i wyblaknięcie jej naturalnej powłoki.

Codzienna pielęgnacja mebli skórzanych

Miejsca szczególne używane, takie jak siedziska czy podłokietniki są najbardziej narażone na niszczenie poprzez ścieralność. Jak tłumaczy ekspert z firmy Mevis:

W przypadku powstania przebarwień nie powinno się używać pasty do butów czy podobnych specyfików, które nie są przeznaczone do mebli skórzanych, ponieważ jeszcze bardziej mogą zniszczyć materiał

Skórzane powierzchnie nie radzą sobie także z wodą w nadmiarze, dlatego po wylaniu płynu lepiej jest od razu wysuszyć dane miejsce za pomocą ręcznika. Natomiast w codziennej pielęgnacji należy przecierać skórę z kurzu suchą szmatką lub oczyszczać za pomocą odkurzacza. Codzienna pielęgnacja może pomóc skórze przetrwać długi czas, natomiast nie ma ona wpływu na uszkodzenia mechaniczne. Mogą one powstać przez kontakt z ostrym przedmiotem lub zwierzętami.
2019-02-06 14:32

Inne artykuły