Zasady leczenia nietrzymania stolca

Problemy z nietrzymaniem stolca dotykają zarówno kobiety, jak i mężczyzn. 10 proc. pań cierpli na wskazaną dolegliwość po ciąży, przypadłość może się również pojawić po usunięciu macicy. U panów z kolei częstą przyczyną jest usunięcie prostaty. To choroba społeczna, dotycząca zaburzeń aktywności mięśni oraz nerwów dna macicy. W jaki sposób można ją leczyć?

Czym jest nietrzymanie stolca?

Wydalanie jest jedną z podstawowych funkcji każdego organizmu. Nietrzymanie stolca jest nabytą bądź wrodzoną utratą kontroli jego oddawania. Jest to wynikiem niewydolności działania mechanizmu zaporowego, znajdującego się w końcowym odcinku jelita grubego. To bardzo wstydliwy problem, w większości przypadków wycofujący osobę na niego cierpiącą z jakiejkolwiek aktywności społecznej – mówi nasz ekspert z Euro-Kliniki na Śląski.

Przyczyny nietrzymania stolca

Przyczyny nietrzymania stolca mogą być różne. Wyróżnia się tutaj zarówno czynniki neurogenne i nieneurogenne, jak również psychogenne, związane z nieprawidłową dietą czy chorobami układowymi. Ponadto wymienić można czynniki pourazowe oraz wynikające z demencji. Dlatego konieczna jest wizyta u specjalisty, który oceni, jakie powody dotyczą konkretnego pacjenta.

Sposoby leczenia

Zasady leczenia nietrzymania stolca opierają się przede wszystkim na postępowaniu zachowawczym. Należy zmienić przyzwyczajenia dietetyczne, jak również stosować odpowiednie zabiegi higieniczne i pielęgnacyjne. Bardzo często wykonuje się regularne wlewy, które mają oczyścić i opróżnić odbytnicę. Pacjentom podaje się też leki farmakologiczne, np. loperamid, działający uspokajająco na motorykę jelit, a dodatkowo podnoszący ciśnienie w kanale odbytu. Ponadto można zastosować trening behawioralny, polegający na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń w myśl zasady „uczenia przez wzmocnienie”. Jeśli i to nie pomoże, konieczna będzie operacja. Należy zastosować wszelkie możliwe metody, które poprawią jakość życia pacjenta i pozwolą mu normalnie egzystować w społeczeństwie.

2016-12-07 11:19

Inne artykuły