Zasady doboru materaców i stelaży do łóżka

Od tego jak śpimy w dużej mierze zależy nasze samopoczucie, zdolność koncentracji oraz zdrowie. Z kolei jakość codziennego snu uzależniona jest mocno od jakości łóżka, szczególnie jego stelaża i materaca. Jeśli zależy nam na tym, żeby dobrze wypoczywać i nie budzić się codziennie niewyspanym, powinniśmy poświęcić nieco czasu na poszukiwanie odpowiedniego wyposażenia. Co należy wziąć wtedy pod uwagę?

Wybieramy stelaż

Stelaż wbrew pozorom odgrywa bardzo dużą rolę w konstrukcji łóżka – współpracuje on z materacem w celu zapewnienie jak najlepszego oparcia dla ciała podczas snu, a ponadto zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza, zapobiegając w ten sposób gromadzeniu się wilgoci w materacu. Wybór stelaży jest bardzo szeroki i dość łatwo wpaść w pułapkę niewłaściwego zakupu. Dostępne na rynku produkty dzielimy na:

  • Ruszt – to sztywna konstrukcja, mocowana bezpośrednio do ramy. Rozwiązanie takie nie pozwala zapewnić należytego stopnia komfortu, ponieważ nie amortyzuje nacisku materaca, dlatego mimo swej niskiej ceny stosowane jest coraz rzadziej.
  • Rolowane – stelaże tego typu to nic innego jak listwy drewniane połączone ze sobą za pomocą taśm. Łatwo jest zamontować i w razie konieczności wyjąć z łóżka, jednak nie zapewniają one dobrej amortyzacji.
  • Elastyczne – zapewniają świetną amortyzację, co przekłada się na wyższy komfort spania oraz żywotność materaca. Dziś to już niemal standardowe rozwiązanie.

Kolejna istotna kwestia to rodzaj materiału, z którego wykonano stelaż. Na rynku dominujące są stelaże drewniane, które zapewniają wysoką amortyzację, są trwałe, a przy tym dość lekkie. Do produkcji stelaży używa się różnych gatunków drewna, za najbardziej solidne uważa się stelaże bukowe, brzoza z kolei jest surowcem najtańszym. Przy wyborze stelaża istotny jest, jaki materac planujemy kupić. Nie ma sensu inwestować w bardzo drogi, wygodny stelaż, jeśli decydujemy się na materac sprężynowy, ponieważ i tak nie zapewnimy sobie w ten sposób należytej amortyzacji. Z drugiej strony położenie drogiego materaca na typowy ruszt może sprawić, że materac szybciej zacznie się odkształcać.

Wybór materaca

Kupno materac jest dużo bardziej skomplikowane, niż wybór stelaża łóżkowego. Dlaczego?

Ponieważ nie da się jednoznacznie wskazać kryteriów, jakie materac powinien spełniać – mówi przedstawiciel firmy Rustikal - Komfort leżenia na materacy zależy w dużej mierze od naszej własnej wagi i wzrostu. Powinno unikać się stwierdzeń w stylu, że dobry materac jest jak najtwardszy lub wręcz przeciwnie – prawda jest taka, że materac nie powinien być ani twardy, ani miękki, ale dopasowany do naszych wymogów. O czym jednak warto pamiętać? Przede wszystkim o długości materaca, która powinna być co najmniej 20 cm większa od naszego wzrostu. Druga sprawa to skuteczność z jaką materac odkształca się pod wpływem nacisku ciała. Należy zwrócić uwagę, by nasz kręgosłup nie uginał się zbyt mocno w okolicach lędźwi, gdyż może się to skończyć bólami pleców. Jeśli cierpimy na dolegliwości kręgosłupa, przed kupnem materaca warto zasięgnąć rady ortopedy.

Rodzaje materacy

Dostępne na rynku materace dzielimy na:

  • Kieszeniowe – wykonanie na bazie sprężyn kieszeniowych, połączonych woreczkami tkaninowymi. Zapewnia dużo elastycznych punktów podparcia – im więcej, tym lepsze dopasowanie materaca do ciała.
  • Lateksowe – są bardzo trwałe i elastyczne, świetnie dopasowują się do kształtu ciała, posiadają dobrą wentylację i właściwości antyalergiczne.
  • Piankowe – szczególnie polecane są materace z pianki termoelastycznej, które dopasowują się do kształtu ciała pod wpływem jego temperatury.
2019-06-10 13:43

Inne artykuły