Zasady bezpiecznego korzystania z bankomatów

Zdecydowana większość z nas przechowuje swoje pieniądze oraz oszczędności na kontach bankowych. Aby z nich skorzystać, używamy kart płatniczych, które umożliwiają realizację transakcji w sklepach. Czasem jednak zdarza się, że trzeba zapłacić gotówką i pójść po nią do bankomatu. Na co należy zwrócić wtedy uwagę, aby nie popełnić błędu i korzystać z bankomatu w sposób dla nas bezpieczny?

Przechowuj kod PIN w bezpiecznym miejscu

Aby pobrać pieniądze z bankomatu, konieczne jest wprowadzenie czterocyfrowego kodu PIN. Numer ten otrzymujemy wraz z naszą kartą płatniczą, ale mamy później możliwość jego zmiany właśnie za pomocą bankomatu. Nigdy nie przechowujmy kodu PIN razem z kartą! Dzięki temu, nawet jeśli zdarzy nam się przykra sytuacja kradzieży portfela, złodziej nie będzie mógł wypłacić pieniędzy z naszego konta. Kod PIN należy przechowywać w bezpiecznym miejscu, najlepiej jest nauczyć się go na pamięć i dobrze schować w domu.

Zwracaj uwagę na otoczenie bankomatu

Podczas wpisywania kodu w bankomacie sprawdźmy, czy nikt nie stoi blisko nas. Obejrzyjmy także otoczenie bankomatu, czy nie ma tam podejrzanych kamerek lub innych dziwnych rzeczy. Jeśli stwierdzimy jakąkolwiek anomalię, nie wypłacajmy pieniędzy z tego bankomatu i jak najszybciej poinformujmy placówkę banku o naszych obserwacjach. Wiele bankomatów ma też bezpośrednią ochronę takich firm jak np. Impel Security – można wtedy się z nią skontaktować pod numerem, który będzie napisany na bankomacie. Pozwoli to na zapewnienie bezpieczeństwa także innym użytkownikom.

Zanim odejdziesz od bankomatu, upewnij się, że zabrałeś kartę i pieniądze

Brzmi to jak oczywista oczywistość, a mimo to wielu osobom zdarza się zostawić wypłaconą gotówkę lub kartę w bankomacie. Wiele nowszych bankomatów chroni jednak zapominalskich i po kilku sekundach zatrzymuje pieniądze oraz kartę. Jednak dla naszej własnej wygody i bezpieczeństwa, zanim opuścimy bankomat, sprawdźmy, czy karta jest bezpieczna w naszym portfelu i czy włożyliśmy do niego wszystkie wypłacone pieniądze.

Bierz potwierdzenie wypłaty gotówki

Każdy bankomat przed finalizacją transakcji pyta użytkownika, czy potrzebuje on potwierdzenia wypłaty pieniędzy. Stajamy się zawsze je brać, gdyż w razie reklamacji jest ono niezbędnym dowodem zawarcia transakcji. Rzadko zdarza się, że bankomat źle przeliczy pieniądze, czy w ogóle ich nie wypłaci, ale jeśli będzie to miało miejsce, będziemy mieli także możliwość odzyskania naszych pieniędzy w placówce banku.

Wybieraj bankomaty w publicznych i często uczęszczanych miejscach

Dla bezpieczeństwa nas samych oraz naszych pieniędzy lepiej jest korzystać z bankomatów zlokalizowanych w miejscach publicznych. Zapewni to nam bezpieczeństwo oraz zminimalizuje ryzyko ewentualnego napadu.

Po większą gotówkę wybierz się z osobą towarzyszącą

Czasem zdarza się sytuacja, że musimy wypłacić z konta większą kwotę. Poprośmy bliską nam osobę, aby towarzyszyła nam przy bankomacie, a później odprowadziła nas do domu lub sklepu, gdzie zapłacimy pieniądze. Dzięki temu będziemy czuć się bezpieczniej. Jeżeli natomiast musimy mieć przy sobie naprawdę dużą gotówkę, warto zastanowić się nad zatrudnieniem ochroniarza lub zorganizowanie konwoju.

2017-08-29 13:26

Inne artykuły