Zalety wykorzystania kartonów do transportu produktów spożywczych

Karton to popularny materiał służący do opakowywania różnego rodzaju produktów. Jego zadaniem jest zabezpieczenie zawartości przed działaniem światła i wilgoci, zanieczyszczeniem i innymi czynnikami. Jakie zalety ma wykorzystanie kartonów do transportu produktów spożywczych? W jaki sposób opakowania kartonowe są wykorzystywane w tej gałęzi przemysłu?

Właściwości opakowań kartonowych

Każdy z nas widział pudełko kartonowe i wie mniej więcej, czym jest karton.  Nie jest to jednorodny typ opakowań – występuje wiele rodzajów kartonów. Różnią się one np. gramaturą, grubością i innymi aspektami.

Według definicji karton to wyrób papierniczy o gramaturze 160–315 g/m2 – mówi specjalista z firmy Wok Kartony.To duża rozbieżność. Powoduje ona, że pod słowem „karton” może kryć się mnóstwo rozmaitych cech i zastosowań.

Mimo tego pewne atrybuty będą stałe. Determinuje je surowiec, z którego wykonuje się kartony, czyli papier. O ile np. pudełko kartonowe nie zostanie uszlachetnione czy wzmocnione, jego właściwości będą zbliżone do tych, jakie ma papier. Taki surowy karton nie jest odporny na wilgoć. Uszkodzenia mechaniczne znosi jedynie do pewnego momentu. Zatrzymuje światło, ale nie izoluje ciepła ani nie amortyzuje drgań. Jak to możliwe, że taki wyrób króluje wśród opakowań na żywność?

Zastosowanie kartonu w transporcie żywności

O ile sam karton nie przedstawia się zbyt imponująco, o tyle po odpowiednim wzbogaceniu zyskuje wiele zalet, które czynią z niego doskonałe opakowanie na różne produkty, także te najbardziej wymagające. Materiał ten stanowi bazę do produkcji bardziej wytrzymałych opakowań.

Przykładem mogą tu być kartony na napoje. Opakowanie mleka składa się z cienkich warstw. Od środka jest to aluminium, które sprawia, że mleko się nie nagrzewa. Z zewnątrz warstwa polietylenowa zapewnia szczelność. To, co pomiędzy, to właśnie karton, który nadaje opakowaniu kształt i stabilność, wzmacniając konstrukcję.

W transporcie żywności opakowania jednostkowe są wkładane do większych pudeł i dopiero one są ładowane na paletę, a paleta do ciężarówki. Opakowania kartonowe mają za zadanie nie tylko chronić, ale też porządkować towar i nadawać mu formę. Proste krawędzie i kąty pudełek z kartonu sprawiają, że można je łatwo układać bez straty przestrzeni załadunkowej. Oznacza to więcej towaru przewiezionego w jednym transporcie, a to z kolei – oszczędności.

Dzięki temu, że w każdym pudełku mieści się określona liczba sztuk towaru, przeliczenie ładunku jest znacznie szybsze. To kolejna oszczędność, tym razem czasu.

Opakowania kartonowe dają korzyści nie tylko firmom, które ich używają. Papierowe kartony są wykonane z odnawialnego surowca. Wykorzystywanie go jest dobre dla środowiska, a więc dla każdego z nas.

2017-09-08 12:46

Inne artykuły