Zalety wycieczek szkolnych

Klasowe czy szkolne wycieczki mają na celu zrobienie krótkiej przerwy w nauce, zintegrowanie uczniów i nauczycieli oraz poznanie nowych miejsc. To czas nauki i zabawy, a także zacieśniania przyjaźni oraz niezapomniana lekcja samodzielności.

Poznawanie nowych miejsc

Nie ulega żadnej wątpliwości, że idea wycieczek szkolnych przyświeca hasłu „Nauka poprzez zabawę”, a jest to najbardziej przyjazna forma zdobywania wiedzy. Wyjazdy szkolne dają dziecku możliwość zdobycia wiedzy, jakiej nie otrzymałoby w szkole. Może ono dokładnie zgłębić historię odwiedzanego miejsca, jego geografię oraz ciekawostki biologiczne. Podczas wyjazdów zagranicznych dzieci mogą poznać język oraz kulturę innych krajów. Takie grupowe wycieczki pod okiem nauczycieli z pewnością są cennym doświadczeniem i umożliwiają zdobycie wartościowej wiedzy, którą nasza pociecha z pewnością wykorzysta w przyszłości.

Integracja z rówieśnikami

Podczas szkolnych wyjazdów dzieci mają okazję spędzić więcej czasu ze swoimi rówieśnikami. Aktywnie zorganizowany czas sprzyja zacieśnianiu przyjaźni oraz nawiązywaniu nici porozumienia między dziećmi. Klasa lepiej się poznaje, uczy ze sobą współpracować, a to po powrocie do szkoły z pewnością zaowocuje poprawą relacji między uczniami.

Lekcja samodzielności

Wycieczki szkolne sprzyjają usamodzielnianiu się dzieci, szczególnie te kilkudniowe wyjazdy. Dziecko jest z dala od rodziców, spędzając czas z rówieśnikami pod okiem wychowawców. W tym czasie okazuje się, jak dziecko radzi sobie z tak codziennymi obowiązkami, jak sprzątanie, dobór ubrania, szykowanie jedzenia czy ubieranie pościeli i słanie łóżka. To jednak nie wszystko. Często zdarza się tak, że taki wyjazd staje się inspiracją do nowych zainteresowań naszej pociechy. Po powrocie z wycieczki może okazać się, że dziecko odkryło w sobie zainteresowanie historią lub geografią.

O tym warto pamiętać

Wycieczki szkolne mają wiele zalet i z pewnością korzystnie wypływają na nasze dzieci. Nie można jednak zapominać o zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa podczas wyjazdu. Warto jest zadbać o to, aby uczniowie bez żadnych problemów wrócili do domu i mogli podzielić się wrażeniami. W tym celu należy upewnić się, że szkoła wynajęła autokar od rzetelnej firmy, która korzysta tylko z bezpiecznych i sprawdzonych pojazdów, a także zatrudnia doświadczonych kierowców –  powiedział Grzegorz Kopeć, właściciel firmy z Katowic, świadczącej usługi transportowe.

2017-03-30 15:09

Inne artykuły