Zalety stosowania szamba ekologicznego

Szambo ekologiczne to szczególnie dobre rozwiązanie wszędzie tam, gdzie z różnych względów podłączenie do istniejącej sieci kanalizacyjnej jest niemożliwe, nieopłacalne lub z jakichś powodów niewskazane. Szambo ekologiczne znane jest już od wielu lat i spełnia wszystkie wymogi Rozporządzenia Ministra Środowiska dotyczące warunków wyprowadzania ścieków do wód lub ziemi. Czym dokładniej jest szambo ekologiczne i jakie są zalety jego stosowania?

Czym jest szambo ekologiczne?

Zanim opowiemy o zaletach stosowania szamba ekologicznego, postaramy się przedstawić, czym to rozwiązanie różni się to tzw. szamba tradycyjnego, betonowego. Szambo tradycyjne budowane jest z betonowych kręgów wkopywanych w ziemię. Uszczelnienie przerw między kręgami wykonywane jest przy użyciu specjalnego kleju lub pianki. Szamba betonowe mogą być trwałe, pod warunkiem, że są właściwie zabezpieczone, jednak z czasem mogą pojawić się problemy, jak rozszczelnienie kleju lub pianki. Szambo ekologiczne możemy nazwać połączeniem szamba z przydomową oczyszczalnią. W szambie ekologicznym znajduje się osadnik gnilny, drenaż rozsączający, kosz filtracyjny, studzienka, która rozdziela ścieki na kilka ciągów drenażowych rur będących elementem systemu (rury znajdują się w żwirowej podsypce). Ścieki rozkładają się w osadniku, tworząc ekologiczną ciecz, która następnie wnika w ziemię. Warto zaznaczyć, że szambo ekologiczne nie potrzebuje dużej przepuszczalności gruntu w przeciwieństwie do szamba tradycyjnego.

Gdzie i dlaczego warto używać ekologicznego szamba?

Jak mówi nam przedstawiciel firmy EKO-BIO Oczyszczalnie z okolic Łodzi, ekologiczne osadniki gnilne są szczególnie polecane w kilku przypadkach:

  • brak możliwości do podłączenia do istniejącej sieci kanalizacyjnej,
  • brak możliwości odprowadzania oczyszczonej wody do istniejących cieków wodnych,
  • ścieki są okresowo bardziej obciążone lub odwrotnie – występują długie przerwy w dopływie ścieków.

Szamba ekologiczne możemy wykorzystać również w miejscach, gdzie inne rozwiązania są nieopłacalne, a warunki pozwalają na jego zastosowanie. Jakie są plusy zastosowania szamba ekologicznego? Szambo z użyciem osadnika gnilnego jest bezpieczne dla środowiska, w związku z czym spełniają wszystkie obowiązujące obecnie wymogi prawne dot. wyprowadzania ścieków do gruntu. Można je przenosić lub rozbudowywać w miarę rosnących potrzeb. Koszt budowy zwraca się po ok. 2 latach, a szamba ekologiczne najlepszych producentów mają długą gwarancję, co potwierdza ich jakość. Na koniec warto wspomnieć, że szamba ekologiczne sprawdzają się nie tylko w gospodarstwach domowych, czy na rekreacyjnych działkach. Możemy skorzystać z pomocy fachowców, którzy przygotują dla nas indywidualne rozwiązanie, jak drenażowa oczyszczalnia dla restauracji, czy zajazdu, gdzie ścieków produkuje się znacznie więcej niż w domach.

2019-07-08 13:11

Inne artykuły