Zalety przędzy bawełnianej

Wśród wszystkich materiałów, wykorzystywanych we współczesnym przemyśle tekstylnym, największą popularnością cieszy się tkanina bawełniana. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę, że włókno bawełniane jest surowcem w pełni naturalnym, a więc zdrowym i bezpiecznym dla człowieka. Przyjrzyjmy się bliżej charakterystyce, zastosowaniom i zaletom przędzy bawełnianej.

Naturalne włókna bawełniane w przemyśle

Bawełnę wykorzystuje się do wytwarzania tkanin odzieżowych od zarania dziejów. Włókna bawełniane pozyskiwane są z roślin o tej samej nazwie. Cechują się bardzo dużą trwałością, naturalną trwałością i doskonałą zdolnością absorbcji – opowiada nasz rozmówca z łódzkiej hurtowni przędzy Rozmaryn-Tex.
Ze względu na tę ostatnią cechę, bawełna znalazła zastosowanie nie tylko jako materiał na tkaniny odzieżowe, ale także surowiec do produkcji bandaży i innych wyrobów opatrunkowych.

Około 50% światowej produkcji bawełny wykorzystuje przemysł odzieżowy, kolejne 20% używane jest do produkcji dzianin i tkanin o zastosowaniach technicznych. Ze względu na łatwość obróbki i wysokie walory estetyczne przędzy bawełnianej, 30% produkowanej bawełny wykorzystuje się do wytwarzania artykułów dekoracyjnych.

Zalety włókna bawełnianego

Jak wspomnieliśmy wcześniej, przędza bawełniana ma bardzo dużą zdolność absorbcji. Wysoka chłonność wilgoci przekłada się na doskonały komfort higieniczny, co oznacza, że ubrania wykonane z przędzy bawełnianej są zdrowe – zapobiegają nadmiernemu poceniu i wynikających z niego podrażnień skóry.

Ponadto, bawełnę charakteryzuje świetna ciepłochłonność, a lepszy komfort termiczny może zapewnić wyłącznie wełna. Tkaniny z przędzy bawełnianej są przyjemne w dotyku, zatem wykonana z nich odzież gwarantuje wygodę pod każdym względem.

Włókna bawełniane zapewniają łatwą wyrabialność i przędność, są odporne na działanie rozpuszczalników organicznych i zachowują pełną odporność termiczną do 140oC.

Przędza bawełniana wczoraj i dziś

Pierwsze tkaniny z przędzy bawełnianej wytwarzano już 12 tys. lat p.n.e. w Egipcie i innych obszarach klimatu tropikalnego. Początkowo stosowano ją do ręcznej produkcji lekkich tkanin przeznaczonych na odzież. Z czasem roślinę zaczęto uprawiać w cieplejszych rejonach Ameryki, Afryki i Azji, by w końcu rozpocząć masową produkcję również w Europie.

Współcześnie do uprawy rośliny i produkcji włókien bawełnianych wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia i maszyny, a przemysł bawełniany obejmuje cały świat. Wśród licznych tkanin, wytwarzanych z przędzy bawełnianej, możemy wymienić chociażby jeans, sztruks, drelich, kreton, moleskin, a nawet aksamit i atłas.

2017-11-09 15:31

Inne artykuły