Zalety pościeli bawełnianej

Wybór pościeli w sklepie zaczynamy zazwyczaj od naszych preferencji wizualnych, podobnie jak zakup w sklepie odzieżowym, czy w sklepie z elementami wystroju wnętrz. W pierwszej kolejności chcemy, by nasz zakup nam się podobał. Dopiero w dalszej kolejności bierzemy pod uwagę jakość, trwałość, funkcjonalność. Zdarza się, że pokierujemy się wyłącznie estetyką i zakup okazuje się nietrafiony. Niewygodne jeansy? Potliwa koszulka? Kubek, z którego po pierwszym myciu schodzi lakier? - To przykłady takich sytuacji. Podobnie może być także z pościelą, która okaże się nieprzyjemna w dotyku, wyblaknie po pierwszym praniu, albo zacznie wywoływać w nas reakcje alergiczne. Dlaczego najlepszy wybór to pościel z bawełny, o czym postaramy się w naszym artykule przekonać.

Nieprzypadkowa popularność

Większość z nas najchętniej wybiera w sklepach pościel bawełnianą nie bez powodu. Popularność tego materiału, który uwielbiamy także w naszej odzieży, jest nieprzypadkowa. Kontakt z bawełną jest bardzo przyjemny dla naszej skóry, która może swobodnie oddychać i odprowadzać nadmiar wilgoci dzięki swoim właściwościom higroskopijnym. Bawełna to materiał naturalny, który nie powoduje uczuleń. Dobrze przewodzi ciepło, co jest dla nas szczególnie ważne w mroźne, zimowe noce. Zimą plusem jest także fakt, że to materiał, który się nie elektryzuje. Pościel z bawełny charakteryzuje się dużą wytrzymałością na rozciąganie. Jedyną wadą bawełnianych wyrobów jest ich niska sprężystość - nie ma to żadnego wpływu na nasz komfort, materiał po prostu się gniecie, a po każdym praniu i wysuszeniu zdecydowanie wymaga przeprasowania. Wśród szczególnych gatunków pościeli znajdziemy pościel satynową, atłasową, tencel, flanelową i pościel z kory. Dla tych, którzy z żelazkiem są na bakier, ostatni wariant jest najlepszy, ponieważ po pościeli z kory nie widać tak mocno zagnieceń - mówi nam przedstawiciel sklepu internetowego Tendina.pl.

Rodzaje najpopularniejszych pościeli

Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje pościeli? Pościel z satyny bawełnianej, potocznie nazywana pościelą satynową, charakteryzuje się eleganckim i delikatnym połyskiem, ze względu na swoją delikatny splot. Jest pościelą lżejszą, jest dużo cieńsza i bardziej miękka w dotyku. Pościel atłasowa, zaliczana do najdroższych, podobnie jak pościel satynowa prezentuje się niezwykle elegancko. W zetknięciu ze skórą daje wrażenie lekkiego chłodu, w przeciwieństwie do satynowej. Wybierana jest przede wszystkim jako pościel na ciepłą wiosnę i lato. W sklepach możemy znaleźć pościele o podobnych właściwościach z włókien sztucznych, czyli poliamidu, które nie są jednak polecane. Polecana jest za to pościel tencel, która również jest miła i miękka w dotyku. Podobnie jak atłasowa, pościel tencel jest zaliczana do luksusowych produktów. Warto podkreślić, że materiał ten jest antyalergiczny. Flanela charakteryzuje się splotem płóciennym lub skośnym, jest jednostronnie lub dwustronnie drapana. To pościel zdecydowanie grubsza, nieco puchata w dotyku. Bardzo dobrze trzyma ciepło, sprawdza się przede wszystkim w chłodne noce. Nie gniecie się, jednak z czasem może się lekko mechacić. Popularna pościel z kory ma charakterystyczną, wklęsło-wypukłą fakturę. Nie gniecie się, nie wymaga prasowania i jest uniwersalna. Dodatkowo poza pościelą z naturalnej bawełny w sklepach możemy znaleźć także pościel bambusową, jedwabną, lnianą i wełnianą - jednak to ta pierwsza zdecydowanie, nie bez powodu jest najpopularniejsza.

2017-10-11 10:12

Inne artykuły