Zalety i zastosowanie rekuperacji

Budując dom, trzeba liczyć się z wieloma kosztami. Jednym z nich jest system jego wentylacji i ogrzewania, który może być związany ze sporymi kosztami. Jednak dzięki zastosowaniu rekuperatora koszta te mogą zdecydowanie zmaleć, a powietrze w domu będzie czystsze, podnosząc tym samym komfort przebywania w nim.

Rekuperacja to system zapewniający odzysk energii i ciepła z powietrza, które jest wyciągane z pomieszczeń. Dzięki temu wcześniej wytworzone ciepło wykorzystywane jest ponownie. Czerpnia znajdująca się w rekuperatorze zasysa świeże powietrze z zewnątrz, które później przechodzi przez wymiennik ciepła. Później w specjalnych kanalikach jest ogrzewane za pomocą powietrza usuwanego z budynku, by następnie zostać wpuszczonym do pomieszczeń znajdujących się wewnątrz budynku.

Taki system wentylacyjno-grzewczy niesie za sobą wiele korzyści. Podstawową zaletą rekuperacji jest oczywiście świeże powietrze, którym można cieszyć się przez cały rok. Niezależnie od warunków pogodowych powietrze w budynku wymieniane jest na bieżąco. Dzięki specjalistycznym filtrom uwalniane jest od dwutlenku węgla, wilgoci, związków chemicznych czy alergenów, co sprawia, że domownicy mogą cieszyć się większą swobodą oddychania. Powietrze w domu jest zatem tak świeże jak to na zewnątrz, nie ma więc konieczności wychodzenia, aby go zaczerpnąć

Fachowcy z ekowent-wentylacja.com.pl zwracają uwagę także na oszczędności, jakie niesie za sobą rekuperacja. Właściciel domu stosujący tę metodę może mieć pewność, że rachunki za ogrzewanie w miesiącach zimowych mogą się zmniejszyć, w zależności od stopnia izolacji budynku, nawet o połowę. Oszczędności te sprawią, że koszt utworzenia tej instalacji zwróci się błyskawicznie. Nie są to jedyne zyski jakie przynosi ta metoda. Trzeba pamiętać, że budynek z rekuperacyjnym systemem ogrzewania ma dużo niższe, średnio o 45%, zapotrzebowanie na ciepło. Daje to oszczędności na grzejnikach oraz ogrzewaniu podłogowym.

Rekuperator dzięki zastosowaniu filtrów idealnie oczyszcza powietrze. Z jednej strony chronią one wymiennik i kanały zainstalowane w urządzeniu przed zabrudzeniem. Z drugiej sprawiają, że nawiewane powietrze jest oczyszczane przed wpuszczeniem go do domu. Użytkownicy, którzy szczególnie cenią sobie jakoś powietrza którym oddychają, mogą dodatkowo zamontować w urządzeniu elementu jonizującego. Sprzęt ten pozbawi dom bakterii, wirusów, roztoczy czy zarodników pleśni i grzybów. Jednocześnie pozwoli wyeliminować jony dodatnie, które w dużej mierze odpowiedzialne są za bóle i zawroty głowy. Jest to dość istotne ponieważ sprzęt elektroniczny, którego w domu jest zazwyczaj pełno, odpowiada za ich produkcję.

Rekuperacja pozwala także dbać o zdrowie. Budynek w którym jest ona zainstalowana nie wymaga intensywnego wietrzenia, co eliminuje przeciągi, które są częstą przyczyną przeziębień. W okresie letnim nie będziemy musieli obawiać się komarów czy innych owadów które nalecą do mieszkania, bowiem okna mogą być cały czas zamknięte. Bardzo istotną zaletą, ważną dla naszego zdrowia, jest znaczne obniżenie wilgotności powietrza - dodają specjaliści z ekowent-wentylacja.com.pl. Sprawia to, że w pomieszczeniach nie będzie rozwijać się pleśń ani grzyby. Rekuperacja eliminuje również bardziej trywialne problemy, jak np. zaparowane lustra w łazience zaraz po kąpieli. Pozwala też na szybkie i skuteczne pozbycie się intensywnych zapachów wydobywających się z kuchni, szczególnie gdy domownicy są miłośnikami aromatycznych potraw.

2015-11-25 10:53

Inne artykuły