Zalety i zastosowanie czujników mikrofalowych

Istnieje kilka rodzajów czujników ruchu, wśród nich czujniki mikrofalowe, które w przeciwieństwie do systemu PIR, są elementem aktywnym. Urządzenie można dopasować do indywidualnych potrzeb, dlatego stanowi dobre uzupełnienie na rynku czujników ruchu. W naszym artykule przedstawiamy zalety oraz zastosowanie czujników mikrofalowych. Zachęcamy do lektury.

Właściwości czujników mikrofalowych

W czujnikach mikrofalowych w celu wykrycia poruszających się obiektów wykorzystano fale elektromagnetyczne. Detekcja jest możliwa dzięki zastosowaniu efektu Dopplera, które polega na powstawaniu różnicy częstotliwości. Odnosi się to również do długości fali wysyłanej przez źródło oraz zarejestrowanej przez obserwatora, poruszającego się względem źródła fali. Czujniki mikrofalowe są często wykorzystywane w instalacjach oświetleniowych.    

Aby ustalić, czy w danym obszarze odbywa się ruch, czujnik mikrofalowy wysyła przez nadajnik w eter sygnał o bardzo wysokiej częstotliwości, który częściowo wraca przez odbiornik do czujnika, odbijając się po drodze od różnych elementów. Powracający sygnał będzie inny (zniekształcony lub zmieni się jego częstotliwość bądź przesunięcie w fazie nadawanej fali), gdy w polu widzenia czujki pojawi się poruszający się obiekt. Należy zatem pamiętać o właściwym spozycjonowaniu czujki i ustawienia jej zasięgu, jeżeli używamy jej w systemie alarmowym. W przeciwnym wypadku czujnik może uaktywnić się podczas falowania rolet przy uchylonym oknie.  

Odpowiednie wzmocnienie pozwala także na wykrycie ruchu przez drzwi lub cienkie ściany, a także inne mniejsze przeszkody. Ta pożyteczna funkcja umożliwia zapalenie wcześniej światła dla osoby, która podejdzie pod drzwi, zanim je otworzy i będzie w polu widzenia czujki. Działanie czujników mikrofalowych jest sprawniejsze, gdy obiekt porusza się w ich stronę lub od nich oddala. Gorzej jest w sytuacji, gdy ktoś porusza się wzdłuż czujnika.

Parametry czujników mikrofalowych

Czujniki mikrofalowe mogą być montowane w niewidocznych miejscach, ponieważ swobodnie przenikają plastik, drewno, płyty kartonowo-gipsowe, szkło i inne cienkie materiały. Ich praca nie jest także uzależniona od temperatury otoczenia – zauważa pracownik sklepu internetowego Elektryk.pl, w którego ofercie znajdują się m.in. różnego rodzaju czujniki ruchu.

Przy okazji zakupu czujnika mikrofalowego warto zwrócić uwagę na jego parametry. Wśród nich można wyróżnić czas załączenia, czyli czas, jaki musi upłynąć, aby czujnik rozłączył obwód po wykryciu ostatniego ruchu. Może on wahać się w granicach od kilkunastu sekund do kilkunastu minut. Czułość podawana w metrach oznacza zasięg działania czujnika, a poziom natężenia światła pozwala sprawdzić, w jakim zakresie w luksach czujnik zaczyna działać.  

2019-02-05 10:31

Inne artykuły