Zalety i ograniczenia druku cyfrowego    

Druk cyfrowy jest obecnie bardzo popularny i znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie korzysta się z offsetu. Najczęściej dzięki niemu powstają niewielkie i średnie nakłady materiałów reklamowych takich jak ulotki, zaproszenia, plakaty, ogłoszenia itp. Jakie konkretnie zalety posiada druk cyfrowy? Dowiedz się, czemu warto z niego skorzystać, a także jakie ma ograniczenia, które sprawiają, że jest nieekonomiczny np. przy dużych nakładach.  

Jakie zalety ma druk cyfrowy?

Druk cyfrowy to najlepsze rozwiązanie przy niskich nakładach np. do 100 szt. plakatów, katalogów, ulotek i innych materiałów reklamowych. W takich sytuacjach jest on bardzo popularny, gdyż oprócz tego, że zapewnia wysoką jakość, to realizacja usługi jest bardzo szybka (gotowe materiały można otrzymać już następnego dnia, a czasem nawet od ręki). Warto podkreślić, że obecnie druk cyfrowy odbywa się bezpośrednio z pliku, przez co drukarnie są w stanie zapewnić maksymalnie skrócony czas wykonania. Ponadto, takie tempo realizacji zamówienia umożliwia również posiłkowanie się dodatkowymi urządzeniami, które już w czasie druku sortują i zszywają gotowe wydruki. Warto także zaznaczyć, że druk cyfrowy cieszy się tak dużą popularnością także ze względu na duży wybór papierów, który wcale nie ustępuje offsetowi. Decydując się na wykonanie materiałów właśnie taką metodą można wybrać papier powlekany lub niepowlekany bądź błyszczący lub matowy. Do tego można zdecydować się na uszlachetnienie papieru i wzbogacić materiały reklamowe o tłoczenia, złocenia, foliowanie lub lakierowanie.

Kolejną zaletą druku cyfrowego jest to, że dzięki różnorakim urządzeniom możliwe jest stworzenie wydruków w wielu formatach. Można drukować materiały np. w formacie A3 lub nawet większych – podkreśla specjalista z drukarni AQRAT.pl.

Popularność druku cyfrowego wynika także z tego, że w przeciwieństwie do innych metod, nie wymaga wykorzystywania formy drukarskiej. To z kolei przekłada się na ogólny, niższy koszt druku, co sprawia, że druk cyfrowy generuje niski koszt (przy niewielkich nakładach).

Jakie ograniczenia wiążą się z wykorzystaniem druku cyfrowego?

Niestety, głównym ograniczeniem druku cyfrowego jest jego ilość. Ta metoda nie sprawdzi się przy dużych nakładach, dlatego też jest to raczej druk do zadań specjalnych. Ponadto, chociaż w większości zależne jest to od jakości stosowanych urządzeń, to wielu specjalistów podkreśla, że druk cyfrowy ma gorszą jakość niż druk offsetowy. Szczególnie jest to widoczne przy plakatach, w których konieczne jest zadrukowanie powierzchni jednym kolorem. Wadą druku cyfrowego jest także jego uboższa kolorystyka – można w nim drukować tylko na czarno-biało lub w kolorystyce CMYK. Tym samym klienci, którzy preferują kolorystykę Pantone nie będą raczej zadowoleni z uzyskanych tą metodą efektów.

2019-06-04 10:58

Inne artykuły