Zalety ceramicznych systemów kominowych

System grzewczy to bardzo ważna kwestia, nad którą warto się zastanowić podczas budowy domu. W końcu odpowiada on za komfortowe warunki w miejscu zamieszkania. Od jakiegoś czasu coraz częściej stalowe systemy kominowe zastępują ceramiczne konstrukcje, które charakteryzuje duża uniwersalność. Jakie są zalety tego rozwiązania? Czy rzeczywiście warto się na nie zdecydować?

Ceramiczne systemy kominowe – charakterystyka

Głównymi częściami ceramicznych systemów kominowych są obudowa wykonana z pustaków ceramicznych oraz wkład. Rury wchodzące w ich skład charakteryzuje glazurowa powierzchnia wewnętrzna. Ceramiczne systemy kominowe mogą być zarówno fragmentem ściany (i tak najczęściej się je spotyka), jak i stanowić całkowicie samodzielną konstrukcję. Są produkowane w dwóch odmianach. Uniwersalna działa dzięki użyciu paliw stałych, gazu lub oleju. Druga natomiast to systemy kominowe do kotłów kondensacyjnych olejowych i gazowych. Pierwszy rodzaj systemu kominowego jest odporny na temperaturę do 600 st. C, drugi – do 200 st. C. Uniwersalne systemy mogą współpracować z większością urządzeń grzewczych. Dlatego też, wymiana pieca na ceramiczny może nastąpić nawet długi czas po rozpoczęciu użytkowania budynku.

Jakie zalety ma zastosowanie ceramicznego systemu kominowego?

Ceramiczne systemy kominowe są odporne na naprawdę wysokie temperatury (i szkodliwe substancje zawarte w paliwie) oraz na ich zmiany, dzięki czemu nie ulegają odkształcaniu. Charakteryzuje je też odporność na wilgoć, dzięki czemu nie ulegają korozji. Kolejnym plusem jest uniwersalność systemów. Dodatkowo, możesz zdecydować się na to rozwiązanie, nawet jeśli nie przewidziałeś go podczas budowy domu, bo piec można w każdej chwili wymienić i wciąż będzie on kompatybilny z resztą konstrukcji. Ceramiczne systemy kominowe są odporne na pożary sadzy, dlatego uznaje się je za bezpieczne. Mają one też właściwość absorbowania temperatury na długi czas. Dzięki temu długo oddają ciepło. Jak wyjaśnia pracownik firmy TELE-STROP-SYSTEM:

Łatwo także odpowiednio dopasować rozmiar komina do rury ceramicznej, ponieważ są one wielowarstwowe, a dzięki temu bardziej skoncentrowane, i zajmują mniej miejsca.

Rozmiar ceramicznego komina sprawia, że często jest on wybierany do niewielkich domów. Chociaż sam montaż nie należy do najtrudniejszych, to warto w tej kwestii skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która dobrze wykona to zadanie.

2019-09-25 12:43

Inne artykuły