Zalecenia i przebieg histerektomii

Zabieg histerektomii, czyli usunięcia macicy, jest krokiem radykalnym, ale niekiedy koniecznym do tego, aby ocalić zdrowie i życie pacjentki. Z tego tekstu dowiesz się, jakie są zalecenia do przeprowadzenia histerektomii, na czym polega zabieg i jak wygląda, a także jak postępować i poradzić sobie po usunięciu tego ważnego dla kobiet organu. Dowiedz się więcej o histerektomii.

Czym jest histerektomia?

Histerektomia to medyczne określenie na usunięcie macicy. Jest to jeden ze sposobów na uporanie się z bardzo poważnymi problemami zdrowotnymi związanymi z narządami płciowymi. Zanim jednak omówimy powody kierowania pacjentek na histerektomię, dowiedzmy się nieco więcej o samym zabiegu.

Histerektomia może mieć różny zasięg – mówi lekarz ginekolog z Białegostoku Anna Kluz-Kowal. – Histerektomia częściowa to usuwanie trzonu macicy, histerektomia całkowita obejmuje trzon i szyjkę macicy; możliwe są także histerektomia całkowita z usunięciem jajników i jajowodów oraz najbardziej rozległa histerektomia radykalna, która obejmuje: szyjkę i trzon macicy, jajowody i jajniki, a oprócz tego górną część pochwy i okoliczne węzły chłonne. Zawsze dąży się do jak najmniejszej resekcji w trosce o stan psychiczny pacjentki.

Obecnie lekarze korzystają z dwóch metod usuwania macicy – tradycyjnej lub laparoskopowej. Ta pierwsza polega na wykonaniu rozległego nacięcia i usunięcia przez nie macicy. W metodzie laparoskopowej wykonuje się niewielkie otwory (ok. 2 cm długości). Jeden służy do wprowadzenia laparoskopu, który pozwala śledzić przebieg zabiegu na ekranie, a drugi daje dostęp do narządu. Macica jest usuwana w częściach przez otwór laparoskopowy, ewentualnie przez pochwę. Ta metoda jest dobrze tolerowana przez organizm, jednak nie w każdym przypadku można ją przeprowadzić.

Kiedy zalecane jest wykonanie histerektomii?

Wbrew obiegowym opiniom histerektomia jest wykonywania nie tylko przy stwierdzeniu nowotworu, choć on także może być powodem skierowania pacjentki na ten zabieg. Jakie jeszcze objawy i schorzenia powodują, że konieczne może być usunięcie macicy?

Najczęściej powodem są mięśniaki macicy. Zmiany te są nie tylko liczne i rozległe, ale przede wszystkim bolesne, a oprócz tego stale się powiększają. Sprawiają, że miesiączki są bardzo długie, obfite i nieznośnie dokuczliwe, co wyczerpuje organizm i utrudnia funkcjonowanie. Usunięcie macicy bywa jedynym sposobem na powstrzymanie rozprzestrzeniających się mięśniaków.

Innym powodem jest rak endometrium – rozległe zmiany w błonie śluzowej macicy. Z nowotworów wskazaniem do histerektomii może być także rak trzonu albo szyjki macicy. Zakres operacji jest zależny od występowania zmienionych chorobowo komórek. Wykrycie raka nie jest równoznaczne z koniecznością usunięcia macicy.

Niekiedy powodem jest wypadanie macicy. Przypadłość ta wynika z osłabienia mięśni, więzadeł i włókien kolagenowych utrzymujących macicę we właściwym miejscu.

2018-01-17 18:37

Inne artykuły