Zakup odkurzacza przemysłowego. Kryteria wyboru

Hale produkcyjne, magazyny, czy warsztaty to obiekty, które wymagają szczególnego sposobu sprzątania. Powstaje tam mnóstwo różnego rodzaju zabrudzeń, a większość z nich trafia na posadzki. Zwykły odkurzacz nie poradzi sobie z nimi lub szybko ulegnie uszkodzeniu. W omawianych przestrzeniach zdecydowanie potrzebujemy odkurzacza przemysłowego – maszyny o dużej mocy i wyjątkowej wytrzymałości. Czym kierować się przy wyborze odkurzacza przemysłowego?

Podstawowe kryteria wyboru odkurzacza przemysłowego

Producenci odkurzaczy przemysłowych oferują swoje urządzenia w różnych wersjach – do wyboru mamy zwykle wersję podstawową do pracy na sucho oraz wersję do pracy na sucho i mokro. Jak mówi nam przedstawiciel hurtowni HurtowniaChemiczna.com z miejscowości Nawojowa, niektórzy producenci tworzą także wersje specjalne odkurzaczy, na przykład typowo do zbierania pyłów budowlanych, jak gips, cement, skruszony beton, czy do zbierania metalowych opiłków. W pierwszej kolejności musimy więc ustalić, jak będziemy odkurzacza używać. Zwróćmy uwagę na to, jak duży jest zbiornik i z czego jest wykonany. Najlepiej sprawdzają się zbiorniki chromoniklowane, ponieważ nawet ostre i twarde zanieczyszczenia go nie uszkodzą. Kolejny ważny element to koła, a w zasadzie wózek z kołami – to praktyczne rozwiązanie umożliwia łatwe wysypywanie zassanego materiału. Wózek powinien być solidny i posiadać koła jezdne z gumową bieżnią o odpowiednio dużej średnicy, by łatwo przemieszczać odkurzacz po nierównościach. Przy wyborze urządzeń czyszczących zwracamy też uwagę na koszty eksploatacji, a pod tym względem najlepiej wybrać bezworkowy odkurzacz przemysłowy.

Dlaczego odkurzacze przemysłowe są niezastąpione?

Zwykły odkurzacz o niedużej mocy w zupełności wystarczy do regularnego sprzątania w domu, czy biurze, jednak w przestrzeniach takich jak hale produkcyjne to zdecydowanie za mało. Odkurzacze przemysłowe projektowane i konstruowane są w taki sposób, by zawsze były gotowe do pracy w każdej sytuacji. Korpus odkurzacza przemysłowego musi być mocny, a poszczególne elementy są trwałe, wykonane z doskonałych jakościowo materiałów. Sprzątanie obiektów przemysłowych to nie tylko kwestia estetyki, a także zapewnienia odpowiednich warunków do pracy zatrudnionym osobom. Pył stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia, a pracownicy często mają z nim niestety styczność. Zadaniem odkurzacza jest usuwanie groźnego pyłu. Odkurzacze do pyłów klasy L mają maksymalny współczynnik przepuszczania pyłu poniżej 1%. To pyły charakterystyczne dla branży stolarskiej oraz drobnych prac remontowo-budowlanych. Odkurzacze do pyłów klasy M mają maksymalny współczynnik przepuszczania pyłu poniżej 0,1%. Takie pyły powstają na przykład przy szlifowaniu gipsu, farb, lakierów. Odkurzacze do pyłów klasy H mają maksymalny współczynnik przepuszczania pyłu poniżej 0,005%. To pyły waty szklanej, kadmu, niklu, ołowiu, sztucznych włókien mineralnych, czy groźnego azbestu. Na rynku dostępne są także specjalistyczne odkurzacze do pyłów palnych, jak sadza, pyły powstające przy obróbce papieru, lakierów proszkowych, czy aluminium. Jeśli mamy wątpliwości, na jaki odkurzacz przemysłowy powinniśmy się zdecydować, warto skonsultować wybór z pracownikami hurtowni, w której zamierzamy dokonać zakupu. Przedstawmy, jakie prace są wykonywane w naszej firmie i jakie zanieczyszczenia będzie usuwał odkurzacz, a na pewno dostaniemy odpowiednią wskazówkę.

2018-10-10 11:02

Inne artykuły