Zakup części zamiennych do maszyn rolniczych – na co zwrócić uwagę?

Nowoczesne maszyny rolnicze są niezwykle przydatne podczas czynności, wykonywanych w polu. Dzięki nim praca staje się przyjemna, łatwa i co najważniejsze – bardzo efektywna. Może ona jednak być okupiona usterkami, awariami czy pospolitym zmęczeniem materiału maszyny. W takich przypadkach należy dokładnie zdiagnozować problem i, być może, zdecydować się na zakup części zamiennych. Z naszego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru.

Części oryginalne czy zamienne?

Warto pamiętać, że konstrukcje maszyn rolniczych ewoluują z każdym rokiem. Są one coraz bardziej zaawansowane technologicznie, dlatego w niektórych przypadkach lepiej zainwestować w oryginalne części zamienne niż szukać tańszych, używanych zamienników. Jest to niewątpliwie wada zakupu drogich maszyn rolniczych, których serwisowanie również jest odpowiednio wyceniane. Z drugiej strony – części używane, zwłaszcza sprowadzane zza granicy i oferowane w niskiej cenie, mogą być na tyle wyeksploatowane, że nie posłużą zbyt długo nabywcy. Jeżeli jednak decydujemy się na zamienniki, trzeba pamiętać, że mają one gorszą od oryginałów jakość, co sprawia, że szybciej się zużywają, a do ich wymian dochodzi częściej. Wszystko jednak zależy od rodzaju danego elementu, a czasem niektóre podzespoły można nawet zastąpić zamiennikami.

Sklep stacjonarny czy internetowy?

Dostępność części zamiennych jest bardzo duża. Mamy bowiem do wyboru sklepy zarówno stacjonarne, jak i internetowe. Często firmy oferują swój asortyment na stronie internetowej w ramach sklepu e-commerce z możliwością osobistego odbioru w siedzibie. Jest to korzystne rozwiązanie dla osób, które mieszkają niedaleko miejsca działalności przedsiębiorstwa. Jak wiadomo jednak biznes internetowy nie ma granic i możemy zamówić brakujące części zamienne do maszyn rolniczych nawet z innego kontynentu.

Wchodząc na stronę internetową producenta lub dystrybutora możemy jednak dokładnie sprawdzić, jaki rodzaj części zamiennych będzie tym idealnym do naszego sprzętu. W przypadku wątpliwości, zawsze możemy wysłać wiadomość poprzez formularz kontaktowy lub zadzwonić bezpośrednio do pracownika lub właściciela firmy – zauważa ekspert z firmy Agromarket, która oprócz sprzedaży maszyn rolniczych, zajmuje się sprzedażą hurtową i detaliczną części zamiennych.

Za takim rozwiązaniem przemawia przede wszystkim oszczędność czasu i niższa cena. Nie trzeba również krążyć po hurtowniach w celu znalezienia tej jedynej części zamiennej, co równa się także zerowym wydatkom pieniędzy na paliwo – wystarczy zamówić przesyłkę z dostawą pod wskazany adres. Jeszcze jedna wskazówka: przed zakupem warto zasięgnąć opinii innych rolników, zwłaszcza jeżeli dokonujemy go przez Internet. Warto zorientować się, kto jest odpowiedzialnym i sprawdzonym sprzedawcą i poprosić o namiary, aby nie być później zaskoczonym nietrafionym zakupem.

2019-10-07 09:48

Inne artykuły