Zakup brony talerzowej. Porady i wskazówki

Rolnictwo jest dziedziną, w której nie można osiągnąć zadowalających efektów bez użycia odpowiednich maszyn. Stosowana przed wiekami ręczna uprawa ziemi obecnie nie ma racji bytu. Dzięki maszynom nie tylko zmienia się komfort pracy rolnika, ale też wzrasta jej wydajność. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia gospodarstwa jest brona talerzowa. Co warto o niej wiedzieć przed zakupem?

Charakterystyka i przeznaczenie brony talerzowej

Brona jest narzędziem rolniczym stosowanym do spulchniania gleby, a także do rozdrabniania skib po orce. Stanowi jeden z ważniejszych elementów wyposażenia rolnika, niezbędny do przygotowania ziemi przed siewem i po koszeniu. Za pomocą brony można ciąć zwartą strukturę korzeni, które pozostają po koszeniu zboża czy innych roślin uprawnych. W efekcie gleba rozluźnia się do określonej głębokości, dotlenia i stwarza lepsze warunki dla nowych roślin. Ponieważ brony wykorzystuje się do różnych prac, są one też produkowane w wielu wariantach. Podstawowymi czynnikami różnicującymi są kształt i wielkość elementów tnących. Pod tym względem wyróżnia się brony zębowe i talerzowe. Trzecią grupę stanowią modele aktywne – wirnikowe i wahadłowe. Uwzględniona w tej klasyfikacji brona talerzowa charakteryzuje się zespołem tarcz o specyficznym kształcie – wklęsłych, okrągłych i zazwyczaj wyposażonych w nacięcia na zewnętrznych krawędziach. Tarcze (talerze) są zamontowane na wspólnym wale, a podczas jazdy obracają się, zagłębiając w ziemię. Brona talerzowa doskonale tnie zwarte podłoże. Dzięki wklęsłości tarcz powoduje też jej dobre spulchnianie, dlatego jest powszechnie stosowana podczas prac przygotowawczych.

Czym różnią się brony talerzowe?

Brony talerzowe są doceniane przez rolników ze względu na ich cechy. Podczas pracy nie odwracają ziemi, a ponieważ nie zakłócają naturalnej struktury środowiska, sprawdzają się podczas gospodarki bezorkowej. Nie są podatne na zapychanie nawet przy dużej ilości resztek pożniwnych. Dlatego stanowią dużą konkurencję dla kultywatorów. Planując zakup takiej maszyny w firmie Kagro, która jest dystrybutorem sprzętu rolniczego, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego ich rodzaju. W ofercie producentów można spotkać trzy typy bron.

  • Konstrukcje typu V – są to najprostsze modele, wyposażone w dwa wały z rzędami talerzy. Ustawienie tych ostatnich można regulować, zmieniając kąt rozwarcia pomiędzy wałami. Brony tego typu są stosunkowo wąskie, najczęściej do 3 m szerokości. Z tego powodu sprawdzają się na małych polach. Maszyny z tej kategorii nie mają też żadnego wyposażenia dodatkowego. Podczas pracy konieczne jest stosowanie zasad, które wyeliminują powstawanie bruzd i garbów. Są one podobne, jak przy przejazdach pługiem zagonowym. Konstrukcje typu V sprawdzają się na ścierniskach i łąkach.
  • Konstrukcje typu X – zazwyczaj składają się z centralnej ramy oraz umocowanych do niej osi z talerzami. Dzięki ich ustawieniu względem siebie podczas przejazdu talerze nacinają ziemię w dwóch kierunkach. Nacięcia wzajemnie się krzyżują, stąd odniesienie do litery X. Wadą bron tego typu jest pozostawianie nierównomierności na brzegach wałów z talerzami. Ich niwelowanie jest możliwe dzięki zastosowaniu dodatkowych narzędzi. Są to między innymi zgrzebła wyrównujące. Decydując się na zakup takiej brony, można wybrać model jednego z wiodących producentów. Wprowadzają oni innowacyjne rozwiązania, takie jak talerze skrajne o specjalnych kształtach.
  • Kompaktowe brony talerzowe – od dwóch pozostałych typów maszyn różnią się konstrukcją, w której nie zastosowano wspólnych wałów talerzowych. Każda tarcza jest mocowana oddzielnie na niezależnym ramieniu. Narzędzie z tej grupy może pracować solo lub jako element zespołu agregatów uprawowo-siewnych. Zaletą bron kompaktowych jest ich zwarta budowa, która poprawia parametry pracy ciągnika. Minusem jest nieprzydatność na ciężkich glebach. Jeśli konieczne jest takie wykorzystanie maszyny warto postarać się o różne narzędzia dodatkowe oraz specjalne obciążniki.
2019-06-10 11:35

Inne artykuły