Z jakich materiałów wykonana jest odzież robocza?

Odzież robocza przeznaczona jest dla pracowników, którzy na co dzień mają do czynienia ze szkodliwymi i niebezpiecznymi warunkami, a także osób, wykonujących konkretną profesję: lekarzy, policjantów czy kucharzy. Z tego względu tworzywa, z jakich jest wykonana, muszą spełniać pewne wymogi. Wyjaśniamy, z jakich materiałów produkowana jest odzież robocza i czym się one charakteryzują.

Jak dzielimy odzież roboczą?

Przy podziale odzieży roboczej stosuje się kryterium przynależności do określonej grupy asortymentowej. Dzięki temu można wyodrębnić: bluzy, kamizelki, koszulki i koszule; spodnie, ogrodniczki i krótkie spodenki; czapki, rękawiczki, okulary, kaski oraz bieliznę, a także obuwie. Można spotkać także klasyfikację, która wyróżnia odzież poświęconą poszczególnym grupom zawodowym, w tym: lekarską, ogrodniczą, dla gastronomii oraz mechaników.

Cechy materiałów

Odzież robocza powinna przede wszystkim chronić pracowników przed wpływem czynników atmosferycznych oraz ich odzież prywatną przed zniszczeniem i zabrudzeniami. Aby spełniać tę rolę, do jej uszycia należy zastosować wysokiej jakości materiały, cechujące się wytrzymałością i wygodą w użytkowaniu. Powinny one zapewniać właściwą cyrkulację powietrza, przepuszczać ciepło oraz wchłaniać pot. Wszystkie stawiane odzieży roboczej wymagania nie są jednak w dzisiejszych czasach problemem.

Rodzaje materiałów

Najczęściej do jej produkcji używa się bawełny lub jej mieszanek z tworzywami sztucznymi. Naturalność tej tkaniny, jej różnorodna gramatura, a także bardzo dobre właściwości użytkowania sprawiają, że stanowi ona podstawę odzieży roboczej.

W przypadku stosowania mieszanek, często wykorzystywane są: bawełniano-poliestrowe i bawełniano-poliamidowe. Pierwsze wykazują właściwości wodoodporne i olejoodporne, natomiast drugie cechują się wytrzymałością, trwałością i zwiększoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne, co pozwala na korzystanie z odzieży nawet w bardzo trudnych warunkach pracy.

Oprócz tego, do produkcji odzieży roboczej wykorzystuje się flanelę, polar, stylon oraz polipropylen, ale ten ostatni materiał, ze względu na specyficzne właściwości wykorzystywany jest do wykonania odzieży dla poszczególnych grup zawodowych.

Pewnym źródłem odzieży ochronnej i BHP jest sklep z artykułami BHP – AMW Odzież Robocza z Łodzi. Oferowany asortyment zapewnia pełną ochronę oraz zabezpieczenie ciała pracowników przed oddziaływaniem niebezpiecznych czynników. Wszystkie ubrania robocze z oferty sklepu zostały wyprodukowane zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami, dzięki czemu zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa higieny pracy.

2018-11-19 08:52

Inne artykuły