Z jakich materiałów można wykonać balustrady wewnętrzne

Czy wiesz, że balustrady wewnętrzne pełnią dwojaką rolę? Po pierwsze podnoszą poziom bezpieczeństwa użytkowników korzystających ze schodów, a po drugie zamykają przestrzeń, dzięki czemu stanowią efektowne dopełnienie wnętrza. Warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie: który typ barierek będzie dla nas najbardziej odpowiedni?

Decyzja o zamontowaniu balustrady wewnętrznej

W podjęciu decyzji o wykonaniu balustrady wewnętrznej istotne jest wzięcie pod uwagę dwóch czynników: bezpieczeństwa oraz wysokiej jakości wykonania. Optymalna wysokość balustrady wynosi ok. 90 cm, zaś jej poręcz powinna mieć szerokość ok. 7 cm. Warto wybrać firmę, która zapewni nam dbałość o detale w efekcie finalnym. Jak dodaje przedstawiciel firmy Gam-Metal: Podstawowym zadaniem każdej balustrady jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas poruszania się po schodach. Warto zauważyć, że balustrada zamontowana przy schodach, nawet jeśli z niej nie korzystamy, daje nam poczucie ochrony i sprawia, że bez obaw pokonujemy stopnie schodów. Bez względu na to z czego wykonana jest balustrada, powinna być solidnie zamontowana i spełniać niezbędne wymogi, które mają wpływ na jej funkcjonalność.

Wybór materiałów

Balustrady wewnętrzne mogą mieć konstrukcję pełną (wykonaną z betonu, płyt gipsowo-kartonowych lub materiałów ściennych jak cegły) albo ażurową (składającą się ze słupków oraz poręczy). Elementy balustrady mogą być wykonane z następujących materiałów:

  • metal – np. stal zwykła – materiał odpowiedni do nowoczesnych aranżacji (wrażenie luksusu), może przybierać różne formy; nie wymaga konserwacji;
  • szkło – wizualnie powiększa przestrzeń, to nowoczesne – coraz bardziej popularne rozwiązanie, które dodaje schodom lekkości;
  • drewno – klasyczny wygląd, materiał łatwy w montażu;
  • murek – polecany do wykonania tzw. pełnej balustrady.

O wyborze odpowiedniego materiału decydują indywidualne preferencje użytkowników oraz dotychczasowa specyfika wnętrza domu. Istnieje także możliwość łączenia materiałów, np. wykonanie balustrady metalowo-drewnianej, która jest trwała i wykonana estetycznie, a do tego świetnie prezentuje się we wnętrzach nowoczesnych.

2016-12-25 13:03

Inne artykuły