Wymiana waluty przed wyjazdem na wakacje. O czym warto pamiętać?

Wiele osób, które jadą na wakacje poza granice naszego państwa, zastanawia się, gdzie nabyć walutę kraju, do którego wyjeżdżają. Rozważają także, czy waluta jest im na pewno potrzebna, a nie wystarczy np. posiadanie karty do bankomatu. Warto jednak podkreślić, że lokalne pieniądze sprawdzą się nawet wtedy, gdy wyjazd jest organizowany przez biuro podróży, a wczasowicze mają w nim opłacony pobyt i posiłki. Dowiedz się, o czym należy pamiętać wymieniając walutę na wakacje.

Najlepszy czas na wymianę waluty

Warto podkreślić, że kupowanie waluty tuż przed wakacjami nie jest najlepszym pomysłem. Zazwyczaj w gorącym okresie wakacji kursy są mniej korzystne niż w pozostałych miesiącach roku. Dlatego też, im wcześniej wymienisz walutę na wczasy, tym lepiej. Według statystyk najlepszym czasem na zakup waluty są miesiące kwiecień i maj – to wtedy jest najlepszy kurs dolara, euro, funta i innych, popularnych walut. Oczywiście, należy podkreślić, że to tylko statystyki i w tym roku może być zupełnie inaczej. Aby zminimalizować straty, świetnym rozwiązaniem będzie wymiana waluty w kilku, mniejszych transzach.

Porównuj kursy i negocjuj

Wymiana waluty przed wyjazdem na wakacje powinna odbywać się także dopiero wtedy, gdy wcześniej porównano kursy z kilku kantorów. Warto pamiętać, aby nigdy nie wymieniać pieniędzy w pierwszym kantorze, do którego się weszło (chyba, że ma się pewność, że to tam są zawsze najlepsze kursy). Dodatkowo, mało osób wie, że kantor stacjonarny to miejsce, w którym można negocjować wysokość kursu. Jest to szczególnie korzystne, gdy ma się zamiar wymienić znaczną ilość gotówki.

O czym jeszcze warto pamiętać wymieniając walutę na wakacyjny wyjazd?

Należy również pamiętać, aby przed wyjazdem poza strefę euro, sprawdzić, czy np. w dalekim kraju lepiej posiadać euro czy też dolary, które później będzie można wymienić na lokalną walutę – podkreśla specjalista z kantoru CENT z Opola i Wrocławia.

Dodatkowo, często zdarza się tak, że lokalni sprzedawcy nie chcą przyjmować banknotów starych. Warto zatem zorientować się wcześniej, jakich banknotów oczekuje się w danym kraju, aby ostatecznie nie dokonać bezużytecznego zakupu. Ponadto, należy również pamiętać, że wymiana waluty w banku jest najmniej opłacalna. Niektórzy decydują się także na podjęcie konkretnej sumy z bankomatu – niestety, często kursy walut są niekorzystne, a dodatkowo z reguły doliczana jest również prowizja. Zatem przed wyjazdem na zagraniczne zakupy, warto skrupulatnie przemyśleć kwestię wymiany waluty, tak by kurs był jak najbardziej korzystny.

2019-06-04 13:02

Inne artykuły