Wymiana tonerów. Co warto wiedzieć?

Drukarki laserowe, ze względu na szybki sposób drukowania i wysoką jakość, są bardzo popularne w użytkowaniu biur i instytucji. Są również sumarycznie tańsze w eksploatacji niż urządzenia atramentowe, gdyż w przypadku tonerów laserowych można wykonać minimum 1000 wydruków/kopii za tą samą cenę co zaledwie 150-200 wydruków kopii na tuszach. Drukarka lub urządzenie wielofunkcyjne laserowe charakteryzuje się wkład z zawartym w środku tonerem, tzw. cartridge tonerowo - bębnowy lub tonerem w butelce, który wystarcza na znacznie dłużej niż tusze w drukarce atramentowej. Przy wymianie tonera należy jednak uważać, aby go nie zniszczyć, nie rozsypać i nie połamać pojemnika, który wkłada się do urządzenia.

Jak działa toner?

Toner jest to barwny proszek używany do kopiowania obrazów. W drukarce laserowej umieszcza się go w zasobniku, z którego nanoszona jest odpowiednia ilość cząstek na daną powierzchnię. Wałek pokryty światłoczułym materiałem zostaje naelektryzowany, a następnie naświetlany światłem laserowym. Ekspert z firmy Arso Serwis w Szczecinie tłumaczy:

Miejsca, które zostały naświetlone, nie przyciągają cząstek tonera, ale przenoszone są na papier. Po całym tym procesie obraz jest utrwalany za pomocą utrwalacza termicznego.

Drukowanie przy użyciu tonera jest o wiele szybsze, a także lepsze jakościowo niż druk z drukarki atramentowej.

Wymiana tonera krok po kroku

O konieczności wymiany tonera powinna poinformować sama drukarka, kserokopiarka lub urządzenie wielofunkcyjne. Najczęściej komunikat wyświetla się na panelu w postaci informacji słownej, rzadziej natomiast będzie to oznaczone zapaleniem się określonej lampki. Przed wymianą tonera drukarkę należy wyłączyć. Następnie trzeba otworzyć drzwiczki dostępu – jest to zazwyczaj przednia lub górna klapa drukarki. Wkład z tonerem wyciąga się trzymając go za uchwyt lub po bokach. jeśli jest to cartridge zintegrowany toner z bębnem, nie można przy tym dotykać przesłony powierzchni wałka światłoczułego. W przypadku tonera w butli lub tubie nie ma to znaczenia. Wyjmujemy zużyty toner pamiętając przy tym, że można się pobrudzić. Na wałku może znajdować się przycisk, który go uwolni. Wypakowujemy nowy toner, zdejmujemy zabezpieczenie, plomby, po czym umieszczamy go w kserokopiarce, drukarce. Włożenie go do drukarki wymaga wpasowania bolców po obu jego stronach w odpowiednich miejscach. Jeśli toner jest dobrze dociśnięty, można zamknąć klapę.

Na co zwracać uwagę?

Przy wymianie wkładu tonerowego nie należy potrząsać pojemnikiem, jeśli jest to cartridge ale w przypadku butli z tonerem wręcz przeciwnie, należy zamknięty toner energicznie potrząsnąć aby proszek równomiernie rozłożył się. Podczas wymiany nie powinno się także używać rozpylaczy do czyszczenia wewnętrznych elementów. W niektórych modelach może to spowodować porażenie elektryczne, a nawet trwałego uszkodzenia elektroniki urządzenia. Niekiedy informacja o pustym tonerze może pojawić się w sytuacji, gdy zużyte są podzespoły drukarki. Wtedy niezbędny będzie serwis drukarek. Poszczególne marki i modele mogą znacznie się od siebie różnić pod względem technologicznym, dlatego wymiana tonera może nie być taka sama dla wszystkich sprzętów.

2019-02-07 09:19

Inne artykuły