Wymiana rozrządu – co trzeba wiedzieć?

Jednym z najważniejszych elementów silników spalinowych w samochodach jest układ rozrządu. Jest on odpowiedzialny za uzyskiwane osiągi auta, kontrolując dopływ paliwa i powietrza do cylindrów, a następnie usuwając z nich produkty spalania.

Czym jest rozrząd?

Układ rozrządu jest kluczowym elementem, jaki wpływa na działanie silników tłokowych poprzez synchronizację pracy ich poszczególnych elementów – wału korbowego, wałka rozrządu, zaworów, tłoków oraz cylindrów. Na przestrzeni lat zmieniała się konstrukcja układu rozrządu. Początkowo były to koła zębate, później paski rozrządu, a następnie łańcuchy rozrządu. Obecnie bardzo popularne stały się paski zębate ze zbrojeniem.

Wymiana rozrządu

To, kiedy należy wymieniać rozrząd, określa instrukcja użytkowania pojazdu oraz zalecenia producenta. Wszystko zależy od konstrukcji oraz rodzaju silnika, bardzo istotny jest także przebieg oraz wiek pojazdu. Zaleca się, aby rozrząd był wymieniany co kilka lat, ze względu na zastosowane w nim części. Najczęstszą przyczyną awarii jest uszkodzenie gumowego paska rozrządu, dlatego tak ważne jest regularne wymienianie rozrządu. Niektórzy producenci konieczność wymiany rozrządu uzależniają od liczby przejechanych kilometrów, w zależności od modelu może to być kilkadziesiąt, 100 lub nawet 200 tysięcy kilometrów.

Jeśli kupiliśmy używane auto i nie jesteśmy pewni jego historii, wymianę rozrządu zaleca się „na wszelki wypadek”. Lepiej zapłacić rozsądną cenę za wymianę rozrządu, niż później naprawiać cały silnik. Nie jest możliwe ocenienie stanu układu rozrządu w serwisie, dlatego zawsze lepiej nie ryzykować i wymienić rozrząd dla pewności. Jeśli chcemy cieszyć się sprawnym autem przez lata, przestrzegajmy zaleceń i terminów podanych przez producenta. Najważniejsze, żeby wymianę rozrządu przeprowadzać w sprawdzonym, profesjonalnym serwisie. – powiedział Jarosław Przybysz, który prowadzi warsztat samochodowy w Garwolinie.

Jakie części są nam potrzebne do wymiany rozrządu?

Podstawą jest pasek lub łańcuch rozrządu, oprócz tego niezbędne są także uszczelki, ramię napinacza, rolka prowadząca i rolka napinacza, a także uszczelka wałka rozrządu. W niektórych modelach konieczna jest także wymiana pompy wody. Często zakup tych części to dość poważny wydatek, dlatego oszczędności możemy szukać, decydując się na tańsze zamienniki produktów oryginalnych.

2016-12-26 17:47

Inne artykuły