Wybór łóżeczka dziecięcego. Dlaczego warto zapytać o zdanie malucha?

Wybór łóżeczka dziecięcego nie jest łatwym zadaniem. W trakcie poszukiwań odpowiedniego mebla powinniśmy bowiem pamiętać o wielu czynnikach, takich jak bezpieczeństwo, wygoda, komfort, funkcjonalność czy spełnianie przez wyrób określonych norm unijnych. Przede wszystkim wybór łóżka uzależnijmy od wieku dziecka. Jak podjąć właściwą decyzję? Kiedy i dlaczego warto zapytać o zdanie malucha?

Zdrowy, spokojny, komfortowy sen odgrywa kluczową rolę w rozwoju naszego dziecka. W nocy bowiem organizm rośnie, regeneruje się i zbiera siły na kolejny dzień. Dlatego od tego, jakie łóżko wybierzemy, zależeć będzie przyszłość naszego malucha. Zerknij do naszego krótkiego przewodnika.

Łóżko dla niemowlaka

Wybierając łóżko dla niemowlaka, zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, czy posiada ono wszelkie niezbędne atesty. Całość powinna być odpowiednio zmontowana, co wyeliminuje ryzyko skaleczenia się czy urazu. Jeśli łóżeczko ma szczebelki, powinno one być umieszczone na tyle blisko siebie, by dziecko nie mogło przecisnąć przez nie główki.

Na rynku mamy do wyboru dwa zasadnicze rozmiary łóżeczek dziecięcych; 60 x 120cm, służące dziecku do 3 lat oraz 70 x 140cm lub 80x160cm używane przez nasze dzieci do ukończenia przez nie 5 lat. W drugim przypadku, kiedy maluch ukończy cztery lata, warto zapytać go o zdanie. Przede wszystkim, aby dziecko chętnie w nim zasypiało, powinno być atrakcyjne wizualnie, tak jak łóżeczka firmy Zasypianko. Bajkowe postaci i kolorowi bohaterowie bajek zaprowadzą naszego malucha w krainę snu, ułatwiając mu przedsienie się do świata magii i czarów. Warto przed zakupem zachęcić malucha do tego, by usiadł na łóżeczku lub się na nim położył, tym samym weryfikując, czy jest ono wystarczająco wygodne.

Łóżeczka dla przedszkolaka

Szukając łóżeczka dla przedszkolaka powinniśmy zadbać o to, aby łóżko było meblem, który będzie mu się dobrze kojarzył i stanie się miejscem, w którym zechce przebywać. Powinno być zarazem w pełni bezpieczne, jak i nowoczesne, najlepiej z kolorowym frontem z nadrukiem.

Warto pamiętać, że wiek przedszkolny to moment, w którym nasz maluch ma już własne zdanie i jasno je wyraża. Dlatego warto zapytać go o zdanie, po to, aby wybrać łóżeczko, które najbardziej będzie mu odpowiadało. Dzięki temu unikniemy wieczornych sporów o pójście spać, a dziecko samo chętnie będzie w takim łóżku zasypiać. Co więcej, przedszkolak potrafi już ocenić, czy dane łóżko jest dla niego wygodne, czy nie i czy czuje się w nim komfortowo. Dlatego warto pytać o zdanie malucha, on bowiem będzie wiedział, co jest dla niego dobre.

2019-03-14 07:10

Inne artykuły