Wpływ alkoholu na organizm

To, jak szkodliwy wpływ na ludzkie zdrowie wywiera picie alkoholu teoretycznie wie każdy z nas. W praktyce jednak często o tym zapominamy. A przecież alkohol działa niekorzystnie na każdego, kto go spożywa, choć skutki tego mogą być różne. Sprawdźcie, jaki wpływ na organizm ma spożywanie alkoholu.

Picie alkoholu – procesy jakie zachodzą w organizmie

Każdy, kto sięga po alkohol, bez względu na to jak często, musi wiedzieć jedno – działa on na wszystkich, chociaż w różny sposób. To, jaki wpływ będzie miał na daną osobę wypity alkohol zależy nie tylko od ilości wypitych drinków, ale od wagi, płci czy szybkości picia danego człowieka. Istotne jest nawet to, czy alkohol spożywamy na pusty czy pełny żołądek. Wszystko to decyduje w jaki sposób i jak szybko zajdą procesy wchłaniania alkoholu, jego rozprowadzania po organizmie i późniejsze wydalanie.

Warto wiedzieć, że alkohol wchłania się w niewielkim stopniu przez ścianę żołądka. Znaczna jego większość wchłania się jednak w jelicie cienkim, by następnie zostać rozprowadzona wraz z krwią po całym organizmie. Proces wchłaniania jest wolniejszy, gdy w jelitach lub żołądku znajduje się jedzenie – tłumaczy nasz rozmówca z Ośrodka Terapii Uzależnień "Trzeźwość".

Alkohol rozpuszczony we krwi wnika do tkanek organizmu dzięki krwioobiegowi. Najwięcej wchłaniają narządy, które są dobrze uwodnione a więc nerki, płuca, mózg i wątroba. Najbardziej wrażliwy na działanie alkoholu jest jednak mózg.

Jako, że alkohol nie może być magazynowany w organizmie, ostatnim procesem z jakim musi on sobie poradzić jest wydalenie szkodzącej mu substancji. Główną rolę w tym etapie pełni wątroba, która metabolizuje i usuwa aż 90 procent zgromadzonego alkoholu.

Wpływ alkoholu na organizm – co należy wiedzieć?

Alkohol wpływa na ludzki organizm na wiele sposobów. Pierwszym i najbardziej zauważalnym jest charakterystyczny zapach oddechu, związany z usuwaniem substancji z organizmu przez płuca. Ponadto, konsekwencje picia alkoholu odczuwają też nerki, także biorące udział w metabolizowaniu substancji. To z powodu ich pracy nad usunięciem alkoholu z organizmu może dojść do jego odwodnienia, którego objawami bywają suchość w jamie ustnej, wzmożone pragnienie, a także bóle i zawroty głowy.

Picie alkoholu wyrządza także krzywdę mózgowi, a konkretnie jego komórkom nerwowym. Zakłóca on ich pracę i komunikację mózgu z poszczególnymi częściami ciała. Co więcej, alkohol spowalnia pracę ośrodkowego układu nerwowego, wpływając na emocje i zmysły. To dlatego pijany człowiek ma problemy z pamięcią, nie potrafi dokonać rozsądnej oceny i w zasadzie zupełnie traci zdolność uczenia się.

To tylko kilka przykładów tego, jak alkohol działa na ludzki mózg, gdyż jego różne części kontrolują różne procesy, a alkohol działa na każdy z nich w inny sposób. Pewne jest jedno – im więcej alkoholu przyjmujemy, tym bardziej odczuwalny (i widoczny dla innych) jest wpływ jaki on na nas wywiera.

2019-10-04 14:10

Inne artykuły